Ważne

Kontakt
tel. 913820541,
e-mail : pimbpkamien@wp.pl

biblioteka_kamien

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim

Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025


Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0

Wszystkie prawa zastrzeżone

Dyplom - Noc Bibliotek

czytaj wiecej

Grudniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

W środę odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim. Przy prawdziwej zielonej, chińskiej herbatce i chińskim kadzidełku rozmawialiśmy o książce Marcina Jacoby’ego pt. „Chiny bez makijażu”. Jest to reportaż, o którym można śmiało powiedzieć, że jest to bardzo dobre i kompletne kompendium wiedzy o Chinach. Wszystkim obecnym na spotkaniu lektura bardzo się podobała. Wiedza autora jest ogromna. Napisał tę książkę przystępnym językiem, dotykając różnych obszarów wiedzy, od geografii, przez historię i kulturę, po politykę. Dzięki niemu możemy poznać Chiny trochę bardziej, ale to, co się nam najbardziej podobało to to, że mogliśmy poznać ludzi. Bardzo dużo dowiedzieliśmy się o mentalności Chińczyków, o ich sposobie myślenia, podchodzenia do problemów i ich rozwiązywania, o ich codzienności, o stosunku do władzy. O tym wszystkim, co dla nas jest tak bardzo inne i często niezrozumiałe. Marcin Jacoby czaruje, bo w jego opowieści nagle wszystko nabiera sensu, czujemy, że trochę bardziej rozumiemy Chińczyków, a przynajmniej mamy minimalne podstawy, żeby tak twierdzić. Ogromną wartością są ilustracje autora zawarte w książce.
Książkę polecamy wszystkim, którzy czują pociąg do tamtych stron świata.

czytaj wiecej

Teatr przy Stoliku w Kamieńskiej Bibliotece

W poniedziałkowy wieczór 10 grudnia w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim odbył się spektakl Teatru przy Stoliku. Publiczność miała przyjemność wysłuchać komedii „Boże mój” Anat Gov w wykonaniu Ewy Sobiech i Macieja Litkowskiego z Teatru Współczesnego w Szczecinie.
Do terapeutki przychodzi sam Bóg zmagający się z depresją. Niezwykła rozmowa pokazuje ile w nas Boga , a ile człowieka w Bogu. Gorąca dyskusja bohaterów wywoływała w widzach i zadumę , ale również salwy śmiechu.
Dziękujemy wszystkim zebranym oraz wspaniałym Aktorom i liczymy na kolejne spotkanie „Teatru przy stoliku” w niedalekiej przyszłości.
Spotkanie teatralne mogliśmy obejrzeć dzięki pomocy finansowej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

czytaj wiecej

Teatru przy Stoliku

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim zaprasza na spektakl Teatru przy Stoliku. 10 grudnia o godzinie 17:00 aktorzy Teatru Współczesnego w Szczecinie Ewa Sobiech i Maciej Litkowski przedstawią komediodramat „Boże mój” Anat Gov.

„Boże mój! to komedia trzymająca w napięciu i wprowadzająca zarazem w dobry nastrój, mówiąca w sposób prosty o poważnych sprawach.”

czytaj wiecej

Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

W środę ( 14 listopada) odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym omawialiśmy książkę, pisarki koreańskiego pochodzenia, Janice Y.K. Lee „ Emigrantki”. Książka opowiada o trzech kobietach, które los rzucił do Hongkongu . Margaret i Hilary przyjechały do tego wielokulturowego miasta, gdyż ich mężowie dostali atrakcyjną pracę. Mercy z korzeniami koreańskimi znalazła się tu w poszukiwaniu pracy i lepszego życia.. Margaret, która wiodła dotąd szczęśliwe życie jako matka trójki dzieci, nagle musiała nauczyć się żyć z ogromną tragedią i stratą. Dramat, jaki jej się przytrafił, zmienił jej życie na zawsze i odebrał siły do dalszego funkcjonowania. Przy życiu trzymają ją najbliżsi i nadzieja…Hilary, która wiodła życie szczęśliwej mężatki i mogła pozwolić sobie na wszystko czego zapragnie, ma jedno pragnienie, którego nie kupi za żadne pieniądze. Pragnie zostać matką. Wieloletnie starania jednak nie przyniosły upragnionego potomstwa. Mimo że bohaterki wiodą, jakby się wydawało, zupełnie inne życia, to pewnego dnia ich losy połączyły się na zawsze. Wszystkie trzy znalazły się w bardzo trudnych sytuacjach życiowych, ich światy legły w gruzach, z których będą musiały się podnieść. Książka podsuwa różne przemyślenia, dotyka spraw rodziny, małżeństwa, miłości i przyjaźni. Jest to piękna opowieść o przebaczaniu.

Książkę można zaliczyć do literatury kobiecej, ale dzięki tej lekturze sięgnęliśmy po wiedzę o Hongkongu i ekspatach, którzy pomimo atrakcyjnej oferty pracy czują się wyalienowaniu od bliskich, zamknięci w swoich hermetycznych środowiskach, czują się samotni, chociaż najbliższa rodzina jest z nimi.

Książkę polecamy, gdyż porusza wiele emocji i zmusza do refleksji.

czytaj wiecej

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

W środę (10 października ) odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim. Członkowie Klubu rozmawiali o reportażu Jacka Hugo-Badera „Audyt”. W książce autor powrócił do bohaterów swoich reportaży sprzed ponad 20 lat, sprawdził co się u nich zmieniło. W reportażu oglądamy swoiste „ znaki czasów” transformacji: los emerytowanych esbeków, upadek PGR-ów oraz pracujących tam ludzi, spotykamy miejscowych anarchistów, odwiedzamy osadzonych w polskich więzieniach. Książka pokazuje biedę, dziedziczną bezradność oraz nieumiejętność radzenia sobie w życiu. Uczestnicy spotkania jednogłośnie stwierdzili, że książka w swej treści jest przygnębiająca. Po przeczytaniu jej możemy stworzyć sobie obraz polskiego społeczeństwa, dowiedzieć się wiele o ludziach, którzy bardzo często wzbudzają niechęć otoczenia i nie zdecydowalibyśmy się z nimi zamienić ani jednego słowa, ale tak często wygląda nasza” smutna rzeczywistość”.

Na następne spotkanie zapraszamy 14 listopada. Rozmawiać będziemy o książce „Emigrantki” Janice Y.K. Lee.

czytaj wiecej

Ciekawe wykłady w Kamieńskiej Bibliotece

3 października Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim zaprosiła młodzież z klas trzecich Liceum Ogólnokształcącego oraz członków SUTW w Kamieniu Pomorskim na bardzo ciekawe wykłady. Pani Cecylia Judek, sekretarz naukowy Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, przedstawiła patronów roku 2018 : młodzieży licealnej - życie i twórczość Zbigniewa Herberta, zaś słuchaczom SUTW- sylwetkę Ireny Sendlerowej, matki dzieci holocaustu.

czytaj wiecej

Po raz kolejny mieliśmy okazję przekonać się , że o literaturze i historii można mówić w sposób zajmujący i pełen pasji. Wykład o Zbigniewie Herbercie był ilustrowany prezentacją multimedialną , w której znalazły się fotografie z różnych okresów życia poety, fragmenty jego listów, wierszy, a także twórczość plastyczna. Młodzież w skupieniu wysłuchała wykładu. Pani Cecylia Judek podkreślała, że bardzo ważne jest podejmowanie przemyślanych decyzji. Każdy wybór wiąże się z odpowiedzialnością. Wykład o Irenie Sendlerowej również był ilustrowany prezentacją, poznaliśmy losy tej dzielnej kobiety, która ocaliła z warszawskiego getta około 2,5 tys. żydowskich dzieci. Została uhonorowana przez instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Do końca życia twierdziła, że mogła zrobić więcej.

Wykłady były okazją do poszerzenia wiedzy o życiu wybitnych osób.

Narodowe czytanie 2018

8 września w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.
Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 roku. Została zapoczątkowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Po raz kolejny do akcji włączyła się Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim.
W tym roku akcję przenieśliśmy do nowego związanego z czytelnictwem miejsca na mapie Kamienia czyli Punktu Bibliotecznego przy Placu Katedralnym. Czytanie „Przedwiośnia” rozpoczął pan Burmistrz Stanisław Kuryłło z małżonką Donatą. Dalszych rozdziałów dzieła Żeromskiego mogliśmy wysłuchać w wykonaniu osób pełniących funkcje publiczne, nauczycieli, młodzieży z kamieńskich szkół, studentów SUTW oraz chętnych mieszkańców naszego miasta. Z tego miejsca jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w akcji i zapraszamy za rok.

Bibliotekarze

czytaj wiecej

Narodowe Czytanie 2018

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim serdecznie zaprasza na akcję Narodowe Czytanie, która organizowana jest z inicjatywy Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

czytaj wiecej

Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania będzie „Przedwiośnie”.
Jest to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).

W Kamieniu Pomorskim akcja Narodowego Czytania rozpocznie się przed Punktem Bibliotecznym przy Szkole Podstawowej nr 1 (Plac Katedralny 5) 8 września o godz. 12.00.
Jednocześnie informujemy, że w przypadku niepogody akcja zostanie przeniesiona do siedziby Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Zapraszamy wszystkich do wspólnej lektury!

Smutny czas dla Kamieńskiej Biblioteki

2 lipca pożegnaliśmy naszą Panią Dyrektor, Ś.P Lucynę Pyckę. Była zatrudniona w Kamieńskiej Bibliotece od 1.07.1982 roku w Dziale Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów. Ukończyła Studium Bibliotekarskie w Jarocinie, a następnie Bibliotekoznawstwo i Informację Naukową na Uniwersytecie Szczecińskim. Przez ostatnie dwa lata pełniła funkcję Dyrektora Biblioteki. Przez wiele lat była skarbnikiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Koła nr 8 w Kamieniu Pomorskim. Przez wszystkie lata pracy w bibliotece zajmowała się zakupami książek i ich opracowywaniem, przez Jej ręce przechodziła każda książka trafiająca do zbiorów biblioteki.

czytaj wiecej

Jej wielka miłość do książek przekładała się na pasję z jaką podchodziła do swej pracy. Pozostanie w naszej pamięci jako osoba o ogromnej wiedzy zawodowej i doświadczeniu, sumiennie i z wielkim zaangażowaniem wykonująca swoje obowiązki. Lucyna Pycka jako koleżanka nigdy nie odmawiała swojej pomocy. Służyła radą, zarówno na miejscu, jak i bibliotekom w terenie. Przez ostatnie miesiące zmagała się z ciężką chorobą , ale i wtedy sprawy Biblioteki nie były jej obojętne. Zapisała się jako wspaniały przełożony. Dziękujemy Lucynko za wszystkie wspólnie przepracowane lata.

Spotkanie autorskie z Krystyną Mirek

12 czerwca 2018 r. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Krystyną Mirek zorganizowane przez Bibliotekę oraz Dyskusyjny Klub Książki.
Krystyna Mirek przez 15 lat pracowała jako polonistka. Spełniła swoje marzenie z młodych lat i została pisarką. W ciągu 7 lat wydała 20 powieści. Prawie wszystkie jej książki stają się bestsellerami. Znane jej tytuły to: „Podarunek”, „Prawdziwa miłość”, „Słodkie życie”,” Droga do marzeń”, „Francuska opowieść”, „Światło o poranku”, „Obca w świecie singli” i wiele innych. Pisze o kobietach i przede wszystkim dla kobiet. Tworzy opowieści pogodne, ciepłe, pełne optymizmu. Nie ucieka od poważnych życiowych problemów. Prawdziwe życie i dobrą energię czytelniczki uznały za największy atut jej książek. Autorka zachęca kobiety, by się nie poddawały wobec trudności losu, ale walczyły o miłość, rodzinę, marzenia. Pisarka zauroczyła wszystkich swoją szczerością, naturalnością i bijącym od niej ciepłem.
Na zakończenie wieczoru autorskiego czytelnicy robili z autorką zdjęcia oraz zbierali autografy w zakupionych książkach. Spotkanie zostało sfinansowane przez Instytut Książki w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim.

czytaj wiecej

Noc Bibliotek 2018

9 czerwca w całej Polsce organizowana była Noc Bibliotek pod hasłem „Rzeczpoczyta”. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim także przystąpiła do tej akcji.
Już od progu na odwiedzających czekała wystawa pokonkursowa „Zaczarowany świat książek”, na której można zobaczyć prace plastyczne uczniów ze szkół podstawowych. Każdy mógł z przymrużeniem oka wywróżyć przyszłość w Książkowym Tarocie. Chętni mogli wypróbować swe siły w różnych zabawach i quizach. Dużo śmiechu wywołała gra „Kim jestem?”, grupowe tworzenie autografu, kalambury literackie, odgadywanie pomylonych tytułów i wiele innych przygotowanych przez bibliotekarzy rozrywek. Niepowtarzalną okazję do przeniesienia się w czasy PRL-U stworzył escape room . Chętni rozwiązywali zagadki zanurzeni w realia Polski Ludowej.
Noc Bibliotek to impreza mająca na celu promocję czytelnictwa i biblioteki jako miejsca, w którym warto bywać. Myślimy, że nam to się udało.

czytaj wiecej

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

W poniedziałek ( 4 czerwca ) odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim. Rozmawialiśmy o książce Jonasa Jonassona „Analfabetka która potrafiła liczyć”. Zawiera ona absurdalnie niewiarygodny i jednocześnie bardzo zabawny opis przygód czarnoskórej bohaterki, Nombeko Mayeki, pochodzącej ze slumsów Soweto, miasta w Republice Południowej Afryki. Nombeko cechuje się ogromną inteligencją, dzięki której może ona przetrwać i radzić sobie w obliczu pojawiających się trudnych sytuacji, których nie szczędzi jej życie. Dziewczyna bardzo szybko i chętnie się uczy, a zdobytą wiedzę potrafi wykorzystać.

czytaj wiecej

Klubowiczom książka się podobała. Pełno było śmiechu przy czytaniu, a jeszcze więcej przy omawianiu jej treści. Trzeba dodać, że chociaż jest to książka humorystyczna, porusza ona także poważniejsze tematy związane z międzynarodową polityką, wyścigiem zbrojeń , prawami człowieka czy fanatyzmem, który jest niebezpieczny w każdej postaci.
Polecamy tę książkę tym wszystkim, którzy chcieliby dowiedzieć się jak w ręce bohaterki trafiły plany bomby atomowej oraz jaki w tym udział ma Mossad, szwedzki król oraz suszone mięso antylopy. Jest to bardzo dobra lektura na wakacje.

Spotkanie autorskie z Krystyną Mirek

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim zaprasza na spotkanie z Krystyną Mirek do siedziby Biblioteki 12 czerwca (wtorek) o godz. 16.00.

Krystyna Mirek to pisarka, autorka książek obyczajowych, mama czwórki dzieci, trzech dorastających córek i jednego małego synka. Na swoim koncie ma kilkanaście książek, np. „Podarunek”, „Spełnione marzenia”, „Większy kawałek nieba”, cykle „Jabłonowy sad”, Saga rodu Cantendorf”. Jest absolwentką polonistyki UJ w Krakowie. Przez wiele lat pracowała w szkole, obecnie pisarstwo stało się dominującym zajęciem w jej życiu zawodowym. Pisze książki obyczajowe mocno osadzone w realiach życia. Fabuła nie stroni od problemów, ale niesie pozytywne przesłanie. Autorka zachęca kobiety, by się nie poddawały wobec trudności losu, ale walczyły o miłość, rodzinę, marzenia.

Serdecznie zapraszamy!

czytaj wiecej

IV wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „RzeczpospoCzyta” odbędzie się w sobotę 9 czerwca 2018 r. Zapraszamy wszystkich do siedziby Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim od godz. 19.00 na wspólne spędzenie czasu przy grach i zabawach. Uczestnicy będą mogli sprawdzić swoją podstawową wiedzę z literatury, obejrzeć film pod chmurką, wywróżyć swój los – wszystko na wesoło. Chętni będą mogli spróbować swych sił w escape roomie, przenosząc się w czasy PRL. Ponadto na każdego będzie czekać poczęstunek i gorąca kawa i herbata. Zapraszamy!

Noc Bibliotek

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać. Biblioteki publiczne, szkolne i inne łączą siły i czekają na czytelników z mnóstwem atrakcji – niecodziennych spotkań z literaturą i jej gwiazdami. Będą śledztwa, romanse, czary. Liczymy na to, że po poznaniu bibliotek tej wyjątkowej Nocy, czytelnicy wrócą do nich również w dzień. I w kolejne dni.

czytaj wiecej

IV wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „RzeczpospoCzyta” odbędzie się w sobotę 9 czerwca 2018 r. Zapraszamy wszystkich do siedziby Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim od godz. 19.00 na wspólne spędzenie czasu przy grach i zabawach. Uczestnicy będą mogli sprawdzić swoją podstawową wiedzę z literatury, obejrzeć film pod chmurką, wywróżyć swój los – wszystko na wesoło. Chętni będą mogli spróbować swych sił w escape roomie, przenosząc się w czasy PRL. Ponadto na każdego będzie czekać poczęstunek i gorąca kawa i herbata. Zapraszamy!

Wizyta PSONI

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim gościła 16 maja uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy PSONI Koło w Kamieniu Pomorskim. Wizyta miała na celu przybliżenie wychowankom pracy bibliotekarza i Biblioteki. Pełnym uśmiechu i zainteresowania podopiecznym spodobała się Biblioteka i z pewnością będą jej częstymi gośćmi.

czytaj wiecej

III Wielkie Kamieńskie Dyktando

III edycja Wielkiego Kamieńskiego Dyktanda odbyła się w poniedziałek (14 maja 2018) w siedzibie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim.
Tak jak w poprzednich latach, zmierzyć się z zawiłościami naszego ojczystego języka mogli uczniowie szkół oraz dorośli.
Choć teksty dyktand były niełatwe to uczestnicy wykazali się ogromną znajomością zasad polskiej pisowni.

czytaj wiecej

Nagrodzeni laureaci:

Szkoły podstawowe, klasy V-VII
Miejsce 1 – Dawid Poddębniak – Szkoła Podstawowa we Wrzosowie
Miejsce 2 – Julia Bysiak – Szkoła Podstawowa nr 2
Miejsce 3 – Mateusz Jacewicz – Szkoła Podstawowa nr 1

Gimnazjum i szkoły średnie
Miejsce 1 – Zuzanna Gołdyn – Liceum Ogólnokształcące im. B. Krzywoustego
Miejsce 2 – Julia Zielińska – Gimnazjum im. Noblistów Polskich
Miejsce 3 – Magdalena Lisowska – Liceum Ogólnokształcące im. B. Krzywoustego

Dorośli
Miejsce 1 – Jolanta Kozłowska
Miejsce 2 – Bożena Krzyżanowska
Miejsce 3 – Monika Jarema

Nagrody zostały ufundowane przez firmę Neonet z Kamienia Pomorskiego oraz Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną.
Zapraszamy już dziś wszystkich na przyszłoroczną edycję Wielkiego Kamieńskiego Dyktanda.

Majowe spotkanie DKK

W środę odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o psychologicznym thrillerze „Złudzenie” Charlotty Link.
Poukładany świat głównej bohaterki Laury rozpada się w ciągu kilku dni. Jej mąż ginie bez śladu w małym, francuskim miasteczku. Kobieta krok po kroku odkrywa tajemnice ukochanego, które rujnują jej życie. Wyrusza na poszukiwanie męża, licząc na pomoc starych przyjaciół. Powiązania między bohaterami zapętlają się. Na własnej skórze Laura przekonuje się, z jaką łatwością można oszukiwać i zatajać najokropniejsze tajemnice i zdrady. Jednak w świecie powieści Charlotty Link pozory nie mają szans na przetrwanie. Muszą zostać ujawnione, choćby bohaterowie mieli zapłacić za to najwyższą cenę.

Klubowicze skrytykowali książkę za pesymizm. W tej książce nie ma szczęśliwych ludzi czy nawet tylko zadowolonych z życia. Każdy z bohaterów niesie ciężkie brzemię, przeżywa jakiś dramat. Autorka przedstawiła w czarnych barwach wszystkie małżeństwa.

Język powieści jest typowy dla pisarki, nieskomplikowany. Jest to dobra lektura, oczywiście nie żadne arcydzieło. Książkę można przeczytać.

czytaj wiecej

Tydzień bibliotek

czytaj wiecej

Nowy punkt biblioteczny

czytaj wiecej

Kwietniowe spotkanie DKK

W środę odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki , na którym rozmawialiśmy o książce Petera Wohllebena „Sekretne życie drzew”. Wszyscy byliśmy oczarowani lekturą. Wydawało nam się, że wszystko wiemy o drzewach, jednak nie. Autor odkrył przed nami wiele sekretów z życia drzew. Dowiedzieliśmy się, że drzewa to istoty społeczne, które porozumiewają się ze sobą, troszczą się o swoje potomstwo, pielęgnują chorych i starych sąsiadów, informują się nawzajem o zagrożeniach. Dowiedzieliśmy się, że trzask korzeni to wołanie spragnionych o wodę. Dyskutując stwierdziliśmy, że nabraliśmy ogromnego szacunku do drzew.

Lekturę polecamy wszystkim!

czytaj wiecej

Spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim

W poniedziałek (9 kwietnia) w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece w Kamieniu Pomorskim odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem Arkadiuszem Niemirskim dla uczniów Szkół Podstawowych nr 1 i 2 w Kamieniu Pomorskim. Autor, znany z wieloczęściowej kontynuacji przygód Pana Samochodzika Zbigniewa Nienackiego oraz powieści kryminalnych dla młodzieży i dorosłych, w sposób zabawny i przyciągający uwagę opowiadał o czytelnictwie, swoim życiu oraz warsztacie pisarza. Multimedialny charakter spotkania oraz wrodzona zdolność do swobodnego nawiązywania relacji z publicznością sprawił, że młodzież z zaciekawieniem i niekrytą sympatią podążała za opowieścią autora.

Serdecznie dziękujemy uczniom oraz nauczycielom za uczestnictwo w spotkaniu.

czytaj wiecej

Tydzień z Internetem

W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim w czwartek (22.03.2018 r.) gościliśmy słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku na warsztatach w ramach corocznej akcji „Tydzień z Internetem”, której patronowały Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Motywem przewodnim tegorocznego spotkania było krytyczne myślenie. Uczestnicy wcielili się w rolę redaktorów z redakcji „Wiadomości ze świata”, a ich zadaniem była krytyczna analiza wiadomości dostępnych w różnych mediach. Celem przeprowadzonej gry była próba ukazania szerszej perspektywy z jaką powinno patrzeć się na wiadomości o świecie, którymi jesteśmy atakowani ze wszystkich stron.

Dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie i wspólną zabawę, jednocześnie zapraszając na przyszłoroczną edycję akcji „Tydzień z Internetem”.

czytaj wiecej

Marcowe spotkanie DKK

W poniedziałek, 5 marca, odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym rozmawialiśmy o powieści kryminalnej Marka Krajewskiego „Dżuma w Breslau”. W tytułowym Breslau dochodzi do wyjątkowo okrutnego morderstwa dwóch prostytutek. Do rozwikłania zagadki zostaje oddelegowany nadwachmistrz Eberhard Mock z miejskiego wydziału obyczajówki, który zna ten zepsuty światek jak mało kto. Szybko czyni postępy, ale w ręce policji wpadają dowody, które świadczą o udziale naszego bohatera w morderstwie. Mock zostaje oskarżony o podwójne morderstwo, trafia do aresztu z dwoma oprychami, których kiedyś wsadził za kratki, a z którymi musi teraz walczyć o życie. Ciąg przykrych wydarzeń z jego udziałem okazuje się być nie tylko przypadkiem, ale misternie przygotowaną intrygą. Czytając powieść poznajemy sposoby działania nadwachmistrza i znaną dobrze taktykę operacyjną tzw. „imadło” . Autor pisząc o Breslau posługuje się niemieckim nazewnictwem. W cudowny sposób przemycił w książce przedwojenny klimat parków, kamienic, ciemnych zaułków miasta.
Książkę czytało się z zaciekawieniem. Klubowiczom podobało się, że w powieści dużo się dzieje, akcja i jej liczne zwroty trzymają w napięciu. Książka zachęciła klubowiczów do sięgnięcia po inne tytuły z serii o Eberhardzie Mocku.

czytaj wiecej

Zaczarowany świat książek - konkurs





Regulamin konkursu - Zaczarowany świat książek

czytaj wiecej

Dom na klifie Moniki Szwai

W poniedziałek, 5 lutego, odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym rozmawialiśmy o książce Moniki Szwai „ Dom na klifie”. Wszyscy uczestnicy spotkania z przyjemnością przeczytali lekturę, która okazała się ciepłą, wzruszającą i pełną humoru książką. Jednak temat jej wzbudził ogromne emocje wśród dyskutujących klubowiczów. „Dom na klifie” to książka o powstawaniu rodzinnego domu dziecka. Mamy tu też pokazane jak działa jeden z domów dziecka i jak są traktowani w nim wychowankowie. Nasza bohaterka, która jest wychowawczynią właśnie w tym domu dziecka, gdy tylko nadarza się okazja postanawia stworzyć rodzinny dom dziecka. Zabiera do niego całą swoją grupę, aby dać tym dzieciom poczucie bezpieczeństwa, nauczyć ich zaufania do ludzi, a przede wszystkim wyrażania własnych uczuć. A wszystko to dzięki temu, że spotkała na własnej drodze kogoś z kim odważyła się to zrobić.

Smutno się robi czytając historię dzieci pozostawionych przez rodziców, zwłaszcza, gdy rodzice na oczach dziecka udają, że interesują się ich życiem nie okazując im ani odrobiny miłości.
Mimo wszystko jest to książka pozytywna dająca wiarę w ludzi mających dobre serce.
Następne spotkanie 5 marca. Czytamy książkę Marka Krajewskiego „Dżuma w Breslau”. Zapraszamy wszystkich chętnych.

czytaj wiecej

Spotkanie DKK

29 stycznia, w poniedziałek, odbyło się pierwsze w Nowym Roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Podsumowaliśmy cały rok naszej pracy. Wszyscy zadowoleni jesteśmy z tego, że coraz więcej czytamy.

Na spotkaniu omawialiśmy książkę Wojtka Miłoszewskiego „Inwazja”. Książka wszystkim klubowiczom wydała się przerażająco realistyczna. Wyobraźmy sobie, że jest rok 2017, wojska rosyjskie dokonują inwazji na Polskę. Nasze wojsko ponosi klęskę, nie ma prądu, wody, nie działają telefony i Internet, brakuje jedzenia. Najgorsze instynkty wychodzą na wierzch… Sojusznicy jak zwykle zawodzą… Kto chce więcej wiedzieć musi sięgnąć do lektury. Warto.

Na następnym spotkaniu, już 5 lutego będziemy rozmawiać o książce Moniki Szwai „Dom na klifie”. Zapraszamy!

czytaj wiecej

Wolontariusze SUTW w bibliotece

Słuchacze kamieńskiego SUTW od dłuższego czasu działają wolontariacko na terenie naszej gminy, uczestnicząc w wielu pracach dla różnych instytucji. Także Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim korzysta z pomocy wolontariuszy. Co najmniej raz w tygodniu pełnią dwugodzinny dyżur w Bibliotece, w trakcie którego porządkują księgozbiór, przygotowują książki do akcji Poczekalnia-Poczytalnia, wyszukują informacji w bieżącej prasie lokalnej do kroniki prasowej Kamienia Pomorskiego, a także w prasie archiwalnej na rzecz kamieńskiego Muzeum. Rozwieszają również plakaty informacyjne i pomagają w opiece nad dziećmi, biorącymi udział w bibliotecznych wydarzeniach. Wolontariusze SUTW wykazują się dużym zaangażowaniem w pracę, są pełni inicjatywy i szczerej chęci niesienia pomocy.

czytaj wiecej

Kino w bibliotece

czytaj wiecej

Podziękowania od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy

W podziękowaniu za udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu Pan Prezydent Andrzej Duda podarował Bibliotece okolicznościowy egzemplarz "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego jako miłą pamiątkę czytania wspólnej lektury


czytaj wiecej

Spotkanie DKK - grudzień 2017r.

Za nami kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się w poniedziałek, 5 grudnia. Rozmawialiśmy o książce Bereniki Lenard i Piotra Mikołajczaka „ Szepty kamieni historie z opuszczonej Islandii”. Jest to reportaż pełen opowieści o starych, opuszczonych i niszczejących domach, przetwórniach śledzi, farmach, wrakach samolotów i statków. Autorzy w trakcie wędrówki i zwiedzania wyspy poznawali kolejnych ludzi i ich losy, od nich dowiadywali się ciekawych informacji . Dzięki temu poznajemy Islandię z perspektywy samych Islandczyków oraz emigrantów, którzy kierowani rozmaitymi względami przynajmniej część swojego życia spędzają w tym miejscu.

czytaj wiecej

Klubowicze mieli odmienne zdanie na temat książki i samego kraju. Jednym książka bardzo się podobała, inni mieli niedosyt . Za mało było informacji o codziennym życiu mieszkańców, tradycji i kulturze. Chcielibyśmy tam pojechać, ale na tydzień, bo to magiczne miejsce, o niesamowitej przyrodzie, wręcz fantastycznym krajobrazie, zorzy polarnej, pustych drogach, pasących się owcach i biegających wolno koniach, ale jest to także miejsce szczególnie dotkliwie doświadczane przez siły natury, smagane wiatrem, o wyludnionych miejscach, które jest źródłem wszelkich uzależnień i depresji, zwłaszcza dla przyjezdnych.

A czy „wiecie, że kamienie na Islandii mówią, czasami śpiewają, trzeba tylko się dobrze wsłuchać?”

Kino w bibliotece

czytaj wiecej

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada przypada najsympatyczniejsze święto w kalendarzu – Dzień Pluszowego Misia. W tym roku w Bibliotece dla Dzieci w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim świętowaliśmy dwa dni. W piątek uczniowie klas trzecich ze szkoły Podstawowej nr 2 wzięli udział w turnieju wiedzy o misiach i niedźwiedziach. Zadania konkursowe przygotowane przez bibliotekarkę Magdę Wolanowską oraz Annę Szadkowską – wychowawczynię klasy IIIc były bardzo różnorodne. Zawodnicy musieli m.in. rozpoznać bohaterów po wysłuchaniu cytatów z książek, napisać krótki wierszyk o misiach, rozwiązać zagadki obrazkowe, odpowiedzieć na pytania o życiu niedźwiedzi oraz wykazać się sprytem przy przekładaniu dużymi łapkami zapałek z talerzyka na talerzyk. Rywalizacja była bardzo zacięta i wyrównana. Towarzyszył jej głośny doping kolegów z klas. Najwięcej punktów zdobyli uczestnicy z klas III b i III c. Brawo!

czytaj wiecej

W poniedziałek biblioteka gościła uczniów klas pierwszych. Na spotkanie przyszli oni ze swoimi kochanymi misiami. Bibliotekarka przybliżyła historię powstania pierwszego pluszowego misia i zaprezentowała słynnych bajkowych bohaterów – misia Paddingtona, Kubusia Puchatka, misia Uszatka i Koralgola. Dzieci pięknie wyrecytowały wiersze o pluszowych misiach. Następnie przyszedł czas na wysłuchanie zabawnego opowiadania o misiowych urodzinach. Nie zabrakło również zabawy tanecznej przy piosenkach o pluszowych misiach. Na zakończenie dzieci życzyły swoim puchatym przyjaciołom STO LAT !

Akcja - Czytam.pl

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim zaprasza do udziału w akcji organizowanej przez CZYTAM.PL, w ramach której do końca listopada można za darmo pobrać pełne wersje 12. e-booków za pomocą aplikacji Woblink. Plakat z kodem QR do pobrania książek.

czytaj wiecej

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

W poniedziałek, 13 listopada odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym rozmawialiśmy o książce ”Dzwony”, będącej debiutem amerykańskiego pisarza Richarda Harvella, która jest hołdem złożonym muzyce klasycznej i prawdziwej miłości.

Książka jednogłośnie podobała się wszystkim uczestnikom spotkania. Opowiada ona historię Mojżesza, chłopca, którego dwóch mnichów w cudowny sposób uratowało od śmierci w nurtach rwącej rzeki, do której wrzucił go jego własny ojciec. To oni będą jego najbliższymi przyjaciółmi, a nawet rodziną. Po bardzo tragicznych przejściach bohater stał się słynnym Lo Svizzero, śpiewakiem, pod którego spojrzeniem omdlewały damy, a głosem doprowadzał widownię do łez. Z tej książki można dużo dowiedzieć się o muzyce operowej baroku i o Wiedniu z tamtych czasów. Jest to piękna, wzruszająca opowieść o muzyce, miłości, wielkiej tęsknocie, poświęceniu... „ Dzwony” to przede wszystkim dźwięki, które przebrzmiewają z każdej strony tej niezwykłej opowieści i działają na nasze zmysły. Jest w tym coś magicznego.

Następne spotkanie 4 grudnia z reportażem Bereniki Leonard i Piotra Mikołajczaka pt. „Szepty kamieni, historie z opuszczonej Islandii”.

czytaj wiecej

Kurs kaligrafii gotyckiej

czytaj wiecej

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

We wtorek, 9 pażdziernika w Bibliotece odbyło się, pierwsze po wakacjach, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o książce Aleksandry Lipczak „Ludzie z Placu Słońca”. Jest to cykl reportaży o Hiszpanii, która kojarzy się z wakacjami, pięknymi pejzażami i wspaniałą architekturą. W tej książce widzimy ją od tzw. podszewki, prawdziwą, z nierozliczoną przeszłością z okresu wojny domowej, późniejszej dyktatury Franco, z problemami mieszkaniowymi, eksmisjami, w bardzo wysokim bezrobociem. Autorka ukazała kraj pogrążony od prawie 10 lat w kryzysie. W książce jest poruszony, jakże aktualny, problem Katalonii i jej próba oderwania się od republiki i stworzenie własnego państwa. Autorka dotknęła trudnego problemu uchodźców.

Wśród klubowiczów rozgorzała gorąca dyskusja o pewnym podobieństwie problemów dotykających także nasz kraj.
Tę książkę warto przeczytać, gdyż takiej Hiszpanii nie poznamy z turystycznych przewodników.

czytaj wiecej

Teatr przy stoliku - relacja

W poniedziałek (11.09.2017) w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim odbył się kolejny spektakl spod szyldu „Teatru przy stoliku”. Aktorki z Teatru Współczesnego w Szczecinie, panie Ewa Sobiech i Magdalena Wrani-Stachowska w bardzo przekonujący sposób odegrały role matki i córki w sztuce Hindi Brooks pt. „Po co są matki?”. Samotność, niezrozumienie, rodzina – to niektóre z problemów, które dotyczyły bohaterek. Tematy znane niejednej matce i niejednej córce. Zgromadzeni słuchacze wykazali duże zaangażowanie i zainteresowanie sztuką. Aktorki przekazały wszystkim dużo emocji, powodów do refleksji ale też wiele śmiechu, co udzielało się całej widowni. Zainteresowanie spektaklem okazało się bardzo duże, słuchacze wypełnili po brzegi całą salę.
Spotkanie teatralne mogliśmy obejrzeć dzięki pomocy finansowej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Dziękujemy wszystkim zebranym oraz wspaniałym Aktorkom i liczymy na kolejne spotkanie „Teatru przy stoliku” w niedalekiej przyszłości.

czytaj wiecej

Warsztaty z kaligrafii gotyckiej w kamieńskiej Bibliotece

Przez całe wakacje, raz w tygodniu, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim odbywały się warsztaty z kaligrafii gotyckiej. Uczestnicy warsztatów poznali tajniki kroju pisma gotyckiego, które pojawiło się w skryptoriach w XII wieku, oraz narzędzia jakich wówczas używano do pisania. Pismo to charakteryzuje się literami o łamanych i zaostrzonych łukach. Litery mają kształt wydłużony, stojąc w ciasnych szeregach. Dawno temu używano do pisania pióra gęsiego, skośnie zaciętego i trzymanego ukośnie do linii pisania. My dzisiaj mamy do pomocy metalowe stalówki, a nawet specjalne pióra, dzięki którym nie musimy stalówek maczać w kałamarzu. Uczestnicy warsztatów spróbowali iluminatorstwa. Zdobili inicjały swoich imion, co okazało się bardzo żmudnym zajęciem. Wszyscy byli zadowoleni z efektów swojej pracy.
Wszystkich, którzy chcieliby spróbować kaligrafii gotyckiej informujemy, że od października nadal będziemy się spotykać, aby doskonalić się w tej trudnej sztuce.

czytaj wiecej

Spektakl Teatru przy Stoliku

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim zaprasza 11 września (poniedziałek) o godzinie 18:00 na spektakl Teatru przy Stoliku w wykonaniu aktorek Teatru Współczesnego w Szczecinie - Ewy Sobiech i Magdaleny Wrani-Stachowskiej. Obejrzymy sztukę "Po co są matki" Hindi Brooks.






czytaj wiecej

Narodowe Czytanie - "Wesele"

2 września w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą tej akcji zostało „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 roku. Została zapoczątkowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, , a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa oraz „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.
Po raz kolejny do akcji włączyła się Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim. „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w wykonaniu osób pełniących funkcje publiczne, studentów SUTW oraz chętnych mieszkańców naszego miasta można było wysłuchać w siedzibie Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

czytaj wiecej

Poczekalnia - poczytalnia

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego czytania „Wesela”, które odbędzie się 2 września (sobota) przy siedzibie Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej od godziny 11:00.

Informacje : Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim, ul. Wolińska 9, tel. 91 38 20 541, e-mail : biblioteka-kamien@wp.pl

czytaj wiecej

Poczekalnia - poczytalnia

11 lipca 2017 roku ruszyła akcja Poczekalnia-Poczytalnia. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim, we wskazanych punktach w mieście, przygotowała oznaczone skrzynki, w których znaleźć będzie można ciekawe lektury.
Wszystko po to, aby czas spędzony na oczekiwaniu wypełnić czytaniem. Każdy z nas nudził się choć raz w kolejce u lekarza, w urzędzie, bądź u fryzjera. Od 21 czerwca znajdzie się alternatywa dla nudy – czytanie ciekawej książki! Jubileusze 100-lecia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz 70-lecia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na Pomorzu Zachodnim stanowią okazję, aby w taki właśnie sposób promować czytelnictwo w regionie. Tę inicjatywę zawdzięczamy Zachodniopomorskiemu Okręgowi Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, który zaproponował iście pozytywistyczną akcję ułatwiającą mieszkańcom Pomorza Zachodniego kontakt z książką. Na każdej skrzynce znajdzie się informacja:
Z tej półki proszę wybrać sobie dowolną książkę i zabrać ją do domu. Po przeczytaniu można ją zostawić w kolejnej dowolnej „Poczytalni”. Nie traćmy czasu: czekając, czytajmy! W Kamieniu będzie można znaleźć książki w następujących miejscach:
• Szpital Św. Jerzego ( poczekalnia do gabinetów lekarskich )
• NSZOZ „Eskulap” - ul. Kopernika 26
• Emilbus - ul. Dworcowa 1
• „Medicina” Andrzej Karol Ptak - ul. Szpitalna 11
• Salon fryzjerski Edyta Monika Jankowska - ul. Mickiewicza 9/1
• Meritum Centrum Medyczne - ul. Kopernika 28

czytaj wiecej

Odjazdowy bibliotekarz - relacja

W sobotę, 1 lipca bibliotekarze z kamieńskiej Biblioteki , po raz trzeci zaprosili wszystkich miłośników książki i turystyki rowerowej na rajd Odjazdowy Bibliotekarz.
Chociaż pogoda nie do końca dopisała , grupka śmiałków wyruszyła rowerową kolumną w drogę. Oficjalnym kolorem akcji jest pomarańczowy, dlatego też uczestnicy dodali do swoich strojów pomarańczowe akcenty, a rowery przystroili pomarańczowymi pomponami i chorągiewkami wykonanymi przez same bibliotekarki.

czytaj wiecej

W tym roku celem wycieczki było Rozwarowo, gdzie mieści się firma państwa Smolczyńskich Dach-Reed, zajmująca się produkcją dachów z trzciny. Na miejscu mogliśmy obejrzeć maszyny służące do kolejnych etapów uprawy i zbioru trzciny, magazyny z zebranymi wiązkami tej rośliny. Oprowadzający nas pracownik firmy bardzo ciekawie opowiadał o produkcji tych pięknych, ekologicznych pokryć dachowych. Odwiedziliśmy także świetlicę w Rozwarowie, gdzie obejrzeliśmy wystawę prac pana Stanisława Motyki. Rajd zakończył piknik zorganizowany przy Bibliotece. Strudzeni rowerzyści odpoczęli, częstując się smakołykami z grilla , wyśmienitymi ciastami oraz innymi specjałami przygotowanymi przez bibliotekarki. Bardzo serdecznie dziękujemy państwu Smolczyńskim za możliwość zwiedzenia ich firmy.
Już dzisiaj zapraszamy na kolejny rajd za rok.

Razem stwórzmy kolekcję Muzeum Historii Polski!

Trwa ogólnoświatowa społeczna zbiórka pamiątek historycznych „Małe Wielkie Historie” zainaugurowana w 2016 roku. Do tej pory udało się pozyskać blisko 5500 obiektów dla Muzeum Historii Polski do Wśród eksponatów znalazły się przedmioty otrzymane przez darczyńców z kraju, jak i zagranicy – Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji czy Niemiec.
Celem zbiórki jest pozyskanie nowych muzealiów do Muzeum Historii Polski. Czekamy na najrozmaitsze obiekty o wartościach historycznych, także związane z osobistymi losami darczyńców i ich rodzin. Szczególne znaczenie mają dla nas przedmioty związane z polską drogą do Niepodległości – zarówno tej w 1918 roku, jak i w roku 1989. Zainteresowani jesteśmy również przedmiotami codziennego użytku, fotografiami, pocztówkami, dokumentami, listami i pamiętnikami, prasą – a także elementami ubioru, umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, zabytkowymi urządzeniami, meblami oraz wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi świadczącymi o historii polskiej kultury, przemianach społecznych i gospodarczych.

czytaj wiecej

W inwentarzu muzealnym zarejestrowanych jest już blisko 22 tysiące muzealiów, a dzięki akcji „Małe wielkie historie” do Muzeum trafiło do tej pory łącznie prawie 5500 obiektów. Kolekcja MHP wzbogaciła się ponadto o ponad 180 cyfrowych kopii dokumentów, fotografii i nagrań audio. Dużą część darowizn stanowię książki, prasa oraz różnego rodzaju archiwalia i dokumenty: rękopisy, pisma urzędowe, dyplomy, legitymacje, broszury czy bilety. Wśród otrzymanych pamiątek znalazły się między innymi XIX-wieczna szafka pod lustro ze skrytką, w której przechowywano dokumenty Państwa Podziemnego w trakcie II wojny światowej, XVII-wieczny list króla Jana Kazimierza do chorążego inowrocławskiego Świętosława Wilgostowskiego z 1660 r., średniowieczne krzyżyki z XI-XIV w., cylinder z 1900 r. wraz z oryginalnym drewnianym opakowaniem, albumy ze zdjęciami rodzinnymi oraz zbiory fotografii dokumentujące różne wydarzenia polityczne w Polsce w latach 80., matryca i rama do sitodruku z tekstem przysięgi Solidarności Walczącej i krótką historią organizacji, a także kamienne tablice z kaplicy Domu Polskiego w Wiedniu związane z walką o niepodległość, powstałe w latach 1914-1920.

Muzeum weszło również w posiadanie zbioru kilkuset obiektów związanych z kilkoma rodzinami arystokracji polskiej XIX i XX w., przede wszystkim z Lubomirskimi, kolekcji zabawek, ubranek dla dzieci i drobnych przedmiotów z okresu II RP oraz zbiór materiałów (maszynopis i rękopisy) dotyczących działań wojennych na Północnym Mazowszu w sierpniu 1920 r. autorstwa rotmistrza Włodzimierza Kwapiszewskiego.

Otrzymane pamiątki wejdą w skład tworzącej się kolekcji Muzeum Historii Polski. Część ofiarowanych przedmiotów trafi na wystawę stałą Muzeum, a wszystkie inne dary zostaną należycie zabezpieczone z myślą o badaczach przeszłości i przyszłych wystawach czasowych.

Osoby zainteresowane przekazaniem do Muzeum pamiątek mogą zgłaszać się osobiście, telefonicznie, bądź mailowo. Każda taka propozycja zostanie rozpatrzona przez pracowników Muzeum.

W uzasadnionych przypadkach upoważniony pracownik Muzeum osobiście pojawi się u darczyńcy w celu odebrania ofiarowanego przedmiotu.

Regulamin zbiórki „Małe Wielkie Historie” dostępny jest na stronie Muzeum Historii Polski – www.muzhp.pl.

Odjazdowy bibliotekarz

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim zaprasza na rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”. Jest to akcja skierowana do wszystkich sympatyków książek i wycieczek rowerowych, którzy mają ochotę przyjemnie i aktywnie spędzić dzień w gronie osób o podobnych pasjach.
Tegoroczny rajd odbędzie się w sobotę 1 lipca. Startujemy o godzinie 11:00 spod budynku Biblioteki przy ulicy Wolińskiej 9.
Oficjalnym kolorem akcji jest pomarańczowy, dlatego zachęcamy uczestników do dodania do swoich strojów i rowerów pomarańczowych akcentów.
Trasa rajdu to :Biblioteka>Jarszewo>Rozwarowo>Biblioteka.
W tym roku wybieramy się do firmy państwa Smolczyńskich w Rozwarowie, gdzie obejrzymy kolejne etapy produkcji pokryć dachowych z trzciny.
Po rajdzie zapraszamy uczestników na piknik z grami i zabawami dla starszych i młodszych.
Gwarantujemy super zabawę!
Informacje: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim, ul. Wolińska 9, tel. 91 38 20 541, e-mail : biblioteka-kamien@wp.pl

czytaj wiecej

Joseph Conrad-Korzeniowski w kamieńskiej Bibliotece

W poniedziałek, 12 czerwca Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Kamieniu Pomorskim odwiedzili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica, aby wysłuchać wykładu Pani Cecylii Judek - polonistki, bibliotekarki, sekretarza naukowego Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Wykład, zatytułowany „Podążać za marzeniem”, dotyczył życia i twórczości Josepha Conrada-Korzeniowskiego, patrona roku 2017. Pani Cecylia ukazała słuchaczom szeroki kontekst, w jakim należy patrzeć na twórczość Conrada, zachęcając tym samym do szerszej perspektywy w postrzeganiu i ocenie świata, zarówno wewnętrznego jak i zewnętrznego. Zgromadzeni, w skupieniu i z dużym zainteresowaniem, wysłuchali wartościowych uwag oraz trafnych wniosków i porównań. Dziękujemy Pani Cecylii za umiejętne i angażujące przekazanie nieocenionej wiedzy, licząc na ponowne pouczające spotkanie w atmosferze literatury i nie tylko.

czytaj wiecej

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

W poniedziałek, 12 czerwca, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy rozmawiali o książce Michała Olszewskiego „Najlepsze buty na świecie”. Jest to cykl reportaży publikowanych przez autora na łamach „Tygodnika Powszechnego” i „Gazety Wyborczej” w latach 2003-2014, jedynie tekst tytułowy został wydany po raz pierwszy. Michał Olszewski w swoich reportażach poruszył bardzo trudne tematy. Jest to zbiór opowieści, między innymi o tematach tabu, które dostrzega się w kościele, o stosunku do ekologii i zdrowia, o więzieniach, przytułkach, oprawcach, ofiarach szukających pomocy oraz tych, którzy ją oferują, a także o życiu w cieniu II wojny światowej. Najwięcej emocji wśród uczestników spotkania wzbudził właśnie cykl reportaży dotyczących obozu koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie zadane przez autora: jak powinno wyglądać życie w sąsiedztwie obozu. Czy bloki mieszkalne powinny być budowane tak blisko? Czy powinno się skracać drogę z działek i jeździć rowerami przez Brzezinkę? Życie toczy się swym zwyczajnym torem. Czy tak powinno być? Staraliśmy się odpowiedzieć na to pytanie i wiele innych.

Życzymy wszystkim udanych wakacji i wielu przeczytanych interesujących lektur!

czytaj wiecej

Noc Bibliotek 2017 - Relacja

3 czerwca w całej Polsce organizowana była Noc Bibliotek pod hasłem „Czytanie porusza”. Kamieńska Biblioteka także przystąpiła do tej akcji.
Już od progu na odwiedzających czekała wystawa „Kamień Pomorski w zbiorach Biblioteki”, na której można zobaczyć ciekawe i trudno dostępne wydawnictwa, dokumenty, wycinki prasowe związane z naszym miastem.
Przybyli wieczorową porą uczestnicy mogli też wysłuchać krótkiej prelekcji na temat kaligrafii oraz sprawdzić się w tej trudnej i nieco zapomnianej sztuce. Z tego miejsca serdecznie dziękujemy paniom z Klubu Jane Austen za poświęcony czas i zaangażowanie.
Chętni wzięli udział w quizie literackim. Duże salwy śmiechu wywołała gra w Literackie Kalambury, niekiedy skojarzenia były bardzo zaskakujące. Strzałem w dziesiątkę okazał się escape room. Najlepsza drużyna rozwiązała szereg zagadek i wydostała się z zamkniętego miejsca w 43 minuty.
Quiz „Co ty wiesz o swojej bibliotece?” został prawie bezbłędnie rozwiązany, a trzeba przyznać, że niektóre pytania były zaskakujące. Bo kto wie ile regałów jest w Czytelni, po ilu stopniach wchodzi się do Biblioteki, czy jakiej imprezie organizowanej w bibliotece towarzyszy kolor pomarańczowy?
Przez cały wieczór można było zrobić sobie fotkę z humorem, wziąć udział w loterii książkowej, bądź wypróbować słodkości przygotowanych przez bibliotekarki.
Uczestnicy tegorocznej Nocy Bibliotek świetnie się bawili i chętnie deklarowali swój udział w przyszłorocznej imprezie.

czytaj wiecej

Noc Bibliotek 3 czerwca 2017

Już 3 czerwca, w Noc Bibliotek, w kamieńskiej Bibliotece obejrzeć będzie można bardzo ciekawą wystawę „ Kamień Pomorski w zbiorach Biblioteki”. Ekspozycja obejmie wydawnictwa książkowe, foldery, czasopisma, wycinki prasowe, dokumenty życia społecznego i wiele innych ciekawostek związanych z naszym miastem, od wielu lat gromadzonych w kamieńskiej książnicy.
Oczywiście to nie jedyna atrakcja Nocy Bibliotek, dodatkowo będzie można sprawdzić się w quizach, zagrać w kalambury, wziąć udział w zabawie w escape room, poćwiczyć kaligrafię w towarzystwie Jane Austen, bądź obejrzeć film pod chmurką. Start o godzinie 19:00. Serdecznie zapraszamy - Bibliotekarze.

czytaj wiecej

Noc Bibliotek 2017

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim zaprasza na Noc Bibliotek 2017 pod hasłem "Czytanie porusza". Startujemy 3 czerwca o godzinie 19:00. W programie mi.in. quizy, kalambury, seans filmowy pod chmurką, escape room i wiele innych atrakcji.






czytaj wiecej

Teatr w bibliotece

We wtorek, 16 maja w kamieńskiej Bibliotece w ramach „Teatru przy stoliku” odbyło się czytanie sztuki „Grace i Gloria” w wykonaniu Pań Ewy Sobiech i Ewy Sobczak, aktorek Teatru Współczesnego w Szczecinie. Na przybyłych czekała prawdziwa uczta literacka, przepełniona wieloma emocjami. Artystki bardzo autentycznie odegrały role dwóch kobiet, które próbowały godzić się z różnymi obliczami śmierci. Sztuka poważna ale okraszona dowcipnymi dialogami wyraźnie poruszyła zgromadzoną widownię. Tego typu forma aktorska bardzo przypadła do gustu zebranym, dlatego były to już drugie odwiedziny wspomnianych aktorek w naszej Bibliotece i mamy głęboką nadzieję, że nie ostatnie. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i wspaniałym aktorkom.

czytaj wiecej

Tydzień Bibliotek 2017 - relacja

W dniach 8-15 maja w całej Polsce trwał XIV Tydzień Bibliotek. Z tej okazji w kamieńskiej Bibliotece można było liczyć na wiele atrakcji. W poniedziałek w ramach spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki pasjonaci literatury dzielili się swoimi odczuciami wobec lektury pt. „Tulipanowa gorączka”. We wtorek trwał Dzień Otwarty. Biblioteka zaprezentowała swoje bogate zbiory płyt winylowych. Można było również spróbować słodkich specjałów przygotowanych przez bibliotekarki. W środę odbył się wernisaż prac malarskich Pani Marii Horoszkieiwcz-Cioroch, który przyciągnął wielu amatorów sztuki. Artystka podzieliła się z zebranymi swoją miłością do natury i zachwyciła wszystkich niepowtarzalną umiejętnością wpisywania emocji w wizerunek malarski. W czwartek uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli sprawdzili się na II Wielkim Kamieńskim Dyktandzie. Choć teksty dyktand najeżone były wieloma pułapkami, uczestnicy wykazali się dużą wiedzą i intuicją językową. Na laureatów czekały nagrody ufundowane przez firmę Neonet z Kamienia Pomorskiego. W piątek wieczorem odbyła się „Indiańska noc” dla dzieci. Wykonały one klimatyczne pióropusze i totemy, poznały zwyczaje Indian, zdobywały indiańskie umiejętności, takie jak: skradanie się, tropienie po śladach, polowanie na dzikiego zwierza itd. Największą frajdę sprawił dzieciom tor przeszkód, który pobudził u nich ducha zdrowej rywalizacji. Dziękujemy wszystkim za owocnie spędzony czas i już dziś zapraszamy na przyszłoroczną edycję „Tygodnia Bibliotek”.

czytaj wiecej

II Kamieńskie Dyktando

czytaj wiecej

Tydzień Bibliotek w Kamieniu Pomorskim

W dniach 8-16 maja 2017 r. odbędzie się XIV edycja programu „Tydzień Bibliotek”. Jego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Biblioteka powinna być postrzegana przez ludzi jako instytucja na trwale wpisana w pejzaż kulturowy, by pozwalała zaspokoić różnorodne potrzeby w zakresie uczestnictwa w kulturze.

Oto program przygotowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Kamieniu Pomorskim:

Serdecznie zapraszamy!

czytaj wiecej

2 Maja

czytaj wiecej

Wielka Liga Czytelników

21 kwietnia w naszej Bibliotece odbył się półfinał Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”, organizowanego przez Stowarzyszenie Wielka Liga z Katowic. Jest to konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych, którego głównym celem jest tworzenie mody na czytanie. Uczniowie wypożyczają książki z listy konkursowej i odbierają do nich pytania. Testy rozwiązują w domu, najlepiej podczas rodzinnego czytania. Wypełnione formularze oddają do biblioteki, gdzie zostają ocenione. Po troje najlepszych czytelników z kategorii kl. 1-3 i 4-6 bierze udział w drużynowym półfinale. Następnie najlepsi wystąpią w finale, który odbędzie się w Katowicach.

W półfinale w Kamieniu Pomorskim wzięli udział uczniowie z Dargobądza, Wolina i Trzebiatowa. Byli świetnie przygotowani, wszyscy ukończyli rozwiązywanie testu przed wyznaczonym czasem. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Dodatkową atrakcję przygotowała jedna z bibliotekarek, należąca do Klubu Przyjaciół Jane Austen. Ubrana w regencyjną suknię z czasów pisarki dała możliwość zakosztowania trudnej sztuki kaligrafii.

Wszystkim uczestnikom raz jeszcze gorąco dziękujemy!

czytaj wiecej

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

W poniedziałek, 3 kwietnia 2017 r. , odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim. Uczestnicy rozmawiali o kryminale Zygmunta Miłoszewskiego pt. „Gniew”. Książka jest ostatnią częścią trylogii, której głównym bohaterem jest prokurator Teodor Szacki. Czytanie tej powieści sprawiło wszystkim ogromną przyjemność. Jest to dobrze napisany kryminał, z ciekawą fabułą , wartkimi i ciętymi dialogami. Zygmunt Miłoszewski podjął trudny temat przemocy w rodzinie, a przede wszystkim zwrócił uwagę, jak tragiczne skutki może mieć brak reakcji na te problemy, brak wyobraźni i empatii. Problem ten wywołał żywą dyskusję wśród uczestników spotkania. Wszyscy uznali, że książka jest świetna i godna polecenia.

Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki 8 maja o godz. 18.00.

czytaj wiecej

Tydzień z Internetem

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza mieszkańców Kamienia Pomorskiego do udziału w ogólnoeuropejskiej kampanii Tydzień z Internetem 2017. Motywem przewodnim tegorocznej, już siódmej edycji akcji, jest świadome korzystanie z Internetu i bezpieczne zakupy w sieci. 29 lutego odbędzie się spotkanie „Bezpieczny e-konsument”.
Spotkanie „Bezpieczny e-konsument” jest skierowane do seniorów, którzy chcą bezpiecznie robić zakupy w Internecie. Odbędzie się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej o godz. 10.00. Uczestnicy wezmą udział w quizie, dzięki któremu dowiedzą się między innymi, jak tworzyć odpowiednie hasła do komputerów czy poczty elektronicznej, jak bezpiecznie płacić za zakupy w sieci, jakie prawa przysługują kupującym w Internecie, których danych nie powinniśmy podawać sprzedawcy, jak sprawdzać wiarygodność sklepów internetowych.

czytaj wiecej

Tydzień z Internetem to doroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet. W Polsce odbywa się już po raz siódmy. W dotychczasowych edycjach wzięło udział 1.700 instytucji i ponad 63.000 osób. Koordynatorem akcji jest organizacja pozarządowa Telecentre-Europe, w Polsce koordynuje ją Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z partnerami.

Patronem honorowym Tygodnia z Internetem 2017 jest Ministerstwo Cyfryzacji.
Więcej informacji:
POWIATOWA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
UL. WOLIŃSKA 9
TEL. 91 38 20 541, E-MAIL : biblioteka-kamien@wp.pl

Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

W poniedziałek, 6 marca, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o książce Ewy Winnickiej pt. „Angole”. Składa się ona z ponad 30 reportaży-relacji Polaków, którzy wyjechali do Anglii. Autorka w swojej książce pokazuje przekrojowy obraz Polaków, od tych którzy osiągnęli sukces finansowy i społeczny po bezdomnych. Pomiędzy nimi są : wydawczyni i pisarka, biznesmen, przedsiębiorca, sortowacz śmieci, były uczeń i wielu innych. Wszyscy oni poszukują lepszego życia. Niestety większość z nich nie odnajduję się w nowej rzeczywistości i trwa w „półżyciu”, często na brytyjskim socjalu. Ludzie, którym został w książce udzielony głos, wypowiadają się na temat rzeczywistości, z którą musieli się zmierzyć, opowiadają o trudnościach, kryzysach, porażkach, dylematach, ale też o sukcesach czy satysfakcji, jaką przyniósł im los. Każda historia jest inna, lecz w całości tworzy obraz zróżnicowanego, brytyjskiego społeczeństwa, który często nie może w pełni się zasymilować z imigrantami - wynika to z mentalności, czy też podejścia obu stron i wzajemnego traktowania. Uczestnicy dyskusji, po przeczytaniu tej lektury stwierdzili, że Wielka Brytania wydaje im się mniej atrakcyjna, już tak nie zachwyca. Książka wydała się wszystkim bardzo aktualna, a przeczytać ją powinni zwłaszcza ci, którzy się tam wybierają.

Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki 3 kwietnia o godz. 18.00. Czytamy kryminał Zygmunta Miłoszewskiego „Gniew”. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

czytaj wiecej

Wesołe ferie w kamieńskiej Bibliotece

W czasie tegorocznych ferii zimowych w Oddziale dla Dzieci w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej na najmłodszych czytelników czekały różnorodne atrakcje.
W pierwszym tygodniu przenieśliśmy się w czasie do starożytnego Egiptu. Każdego dnia licznie zgromadzone dzieci słuchały opowieści ,zawartych w zgromadzonych w bibliotece książkach ,o zwyczajach, bogach, budowlach oraz codziennym życiu mieszkańców starożytnego królestwa nad Nilem.
W trakcie kolejnych dni dzieci tworzyły stroje faraonów, pisały hieroglify na specjalnych kartuszach, kleiły piramidy, wykonały maskotki mumie z bandaży i drucików, ulepiły piękne talizmany w kształcie skarabeuszy oraz figurki sfinksów. Podsumowaniem spotkań ze starożytnością było wspólne wykonanie makiety Egiptu.

czytaj wiecej

W drugim tygodniu ferii zagościliśmy na pirackim statku. Dzieci poznawały trudne i pełne niebezpieczeństw życie wyjętych spod prawa morskich rozbójników. By bardziej się wczuć w morskie klimaty, każdy wykonał dla siebie pirackie nakrycie głowy, podobiznę strasznego Czarnobrodego oraz makietę wyspy piratów. Największym wyzwaniem było zbudowanie pirackiego okrętu. Ostatni dzień ferii w bibliotece wypełniło wielkie poszukiwanie ukrytego skarbu piratów. Aby go odnaleźć dzieci musiały zdobyć fragmenty mapy. W tym celu trzeba było wykonać szereg zadań i rozwiązać wiele zagadek. Zabawie towarzyszyło dużo śmiechu i emocji. Po sklejeniu mapy, skarb został błyskawicznie odnaleziony. Była to słodka niespodzianka. Kolejny raz dzieci mogły się przekonać, że biblioteka to także miejsce dobrej i ciekawej zabawy.

Spotkanie DKK

W poniedziałek, 13 lutego, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim . Rozmawialiśmy o bardzo dobrej powieści historycznej „Harda” Elżbiety Cherezińskiej. Akcja powieści zaczyna się , gdy Mieszko postanawił wprowadzić w Polsce chrześcijaństwo i oddala swoje poprzednie, pogańskie żony. Kończy się, gdy harda Świętosława zasiada na drugim tronie w swoim życiu i zostaje królową Danii. Śledzimy losy piastowskiej księżniczki, która od dzieciństwa wie jaką przyjdzie jej odegrać rolę w planach ojca.

czytaj wiecej

Uczestnikom spotkania książka bardzo się podobała. Na początku czytania wszyscy byli przerażeni ilością wątków, ale autorka prowadziła tak narrację,że wszystko zgrabnie układało się w całość. Dzięki tej książce przypomnieliśmy sobie wiele faktów z początków historii naszego kraju, ale też z historii naszych północnych sąsiadów. Wszystkim podobał się styl narracji oraz język pisarki. Czytało się tę powieść jak sagę piastowsko-wikińską.

Wszyscy uczstnicy zapowiedzieli, że muszą doczytać historię o Świętosławie w tomie pt.„Królowa”.

Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki już 6 marca . Czytamy reportaż Ewy Winnickiej pt. „Angole”.

Kino w Bibliotece

czytaj wiecej

Kino w Bibliotece

czytaj wiecej

Kino w Bibliotece

czytaj wiecej

Dyskusyjny Klub Książki

W poniedziałek, odbyło się pierwsze w Nowym Roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim. Było to bardzo uroczyste spotkanie, zaczęło się od złożenia życzeń noworocznych. Podsumowaliśmy rok naszych spotkań, a także zaplanowaliśmy co będziemy czytać i omawiać na tegorocznych spotkaniach. Na najbliższym, lutowym spotkaniu rozmawiać będziemy o książce Elżbiety Cherezińskiej „Harda”, traktującej o czasach i losach córki Mieszka I, Świętosławy. Wszystkich chętnych zapraszamy 13 lutego na godz. 18.00

czytaj wiecej

Kaligrafia w Bibliotece

W Bibliotece odbyły się kolejne zajęcia z kaligrafii, prowadzone przez panie z Klubu Przyjaciół Jane Austen. Dzieci mają za sobą początki pisania atramentem przy użyciu stalówki. Nie jest łatwo. Zdarzają się kleksy, zamiast pięknych liter, ręce ubrudzone atramentem też, ale to nie zraża nikogo, a raczej jeszcze bardziej mobilizuje. Dzieci wiedzą, że ta czynność wymaga dużego skupienia. Starają kontrolować ruchy ręki, dzięki czemu pojawiają się pierwsze sukcesy w postaci pięknych i kształtnych literek.

czytaj wiecej

Wystawa „Wszystkie stworzenia duże i małe”

Biblioteka zaprasza do obejrzenia wystawy " Wszystkie stworzenia duże i małe".Są to prace z Galerii Dziecka z Torunia prezentujące rozmaitość form i kolorów bogatego świata fauny. Jednocześnie stanowią przegląd różnych technik i różnych sposobów przedstawiania zwierząt. Stworzenia żyjące na wolności i udomowione, małe organizmy i olbrzymie ssaki, zwierzęta pospolite i zwierzęta rzadko spotykane, zafascynowały zarówno kilkuletnich jak i starszych autorów tej ekspozycji. Mieszkający w odległych od siebie częściach świata młodzi artyści tworzyli wizerunki przedstawicieli gatunków znanych im z najbliższego otoczenia bądź takich, które znane im są tylko z ilustracji, fotografii i filmów. Na tę szczególną kolekcję składają się przede wszystkim prace z Polski, Czech, Słowacji, Rosji, Białorusi, Litwy, Kazachstanu, Słowenii, Serbii, Węgier, Mołdawii, Iranu, Indii, Bangladeszu, Indonezji, nadesłane na przestrzeni ostatnich kilku lat do Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka na międzynarodowe konkursy. Licznym pracom malarskim i rysunkowym towarzyszą grafiki – głównie linoryty.

czytaj wiecej

Kino w bibliotece

Zapraszamy do kamieńskiej biblioteki na pierwsze w Nowym Roku seanse filmowe. Co dwa tygodnie , w poniedziałki dzieci mogą obejrzeć bajki, zaś w środy dorośli filmy o różnorodnej tematyce - od dramatów po komedie. Już w ten poniedziałek 9 stycznia o godzinie 17:00 dzieci obejrzą piątą część przygód mamuta i jego przyjaciół. Starszych kinomanów zapraszamy w środę 11 stycznia o godzinie 18:00 na komedię sensacyjną z rewelacyjnymi rolami Melissy McCarthy i Jasona Stathama.
Wstęp na pokazy jest bezpłatny.
Niestety wykupiona licencja nie pozwala nam publikować tytułów pokazywanych filmów, zatem bliższych informacji udzielamy w bibliotece, bądź przez telefon lub e-mail.
Informacje : Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim, ul. Wolińska 9, tel. 91 38 20 541, e-mail : biblioteka-kamien@wp.pl Kino w Bibliotece sponsoruje Bank BGŻ BNP Paribas S.A. w Kamieniu Pomorskim.

czytaj wiecej

Blask świątecznych dekoracji

W grudniowe wtorki w Oddziale dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim odbywały się zajęcia „ Blask świątecznych dekoracji” . W trakcie kolejnych spotkań powstawały piękne ozdoby na Boże Narodzenie. Wystarczyło trochę kleju, kolorowej bibuły, brokatu a przede wszystkim wyobraźni by świąteczna atmosfera zawitała do Biblioteki. Wesołe Mikołajki, błyszczące choinki, aniołki , kolorowe łańcuchy i wiele innych ozdób to efekt zajęć, które na pewno umilą świętowanie Bożego Narodzenia.

czytaj wiecej

Odwiedziny w Bibliotece dla Dzieci

16 grudnia Bibliotekę dla Dzieci w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 1. Obejrzały Bibliotekę oraz księgozbiór dla najmłodszych. Przedszkolaki były zaskoczone ilością książek znajdujących się na bibliotecznych półkach. Z okazji zbliżającego się Bożego Narodzenia dzieci wysłuchały świątecznej bajki o małym aniołku. Nie zabrakło także zagadek i rozmowy o zwyczajach świątecznych, Przedszkolaki z ciekawością obejrzały i wysłuchały inscenizacji wiersza "Kolęda" w teatrzyku Kamishibai. Były to miłe i sympatyczne odwiedziny w Bibliotece dla Dzieci.

czytaj wiecej

Kino-Bambino

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim zaprasza na ostatni w tym roku seans w bibliotecznym kinie „Kino-Bambino”.
Tym razem obejrzymy bajkę w atmosferze nadchodzących Świąt.
Seans odbędzie się 19 grudnia o godz. 17.00 w Bibliotece.
WSTĘP WOLNY
Zapraszamy!



czytaj wiecej

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

W świątecznej atmosferze upłynęło w poniedziałek, 12 grudnia, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Przy herbatce rozmawialiśmy o książce Marii Nurowskiej „Zabójca”.Autorka przedstawia w niej historię Joanny, dziennikarki, która podróżuje pociągiem do Zakopanego z zagadkowym mężczyzną, który gdy wysiadł ucałował ziemię. Zaciekawiona jego niespotykanym postępowaniem, postanawia go śledzić… Uczestnicy spotkania jednogłośnie orzekli, że książka czytała się bardzo dobrze, ale czują niedosyt, gdyż wątki w książce można było bardziej rozwinąć. Dość szczegółowo Nurowska opisała życie codzienne w jednym z najcięższych więzień USA San Quentin, gdzie przebywał nasz bohater. Ciekawym elementem książki jest wplecenie gwary zakopiańskiej. Przy okazji autorka opisuje piękne, urokliwe zakopiańskie widoki. Niestety wszystko to za mało, aby chciało się po książkę sięgnąć jeszcze raz. Zabrakło w niej emocjonalnego ładunku. Główna bohaterka Joanna jest dosyć nijaka, zwłaszcza przy Adamie, którego los skupia naszą uwagę. Jest to książka, którą można przeczytać i zapomnieć.

czytaj wiecej

Podziękowania od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy

Za udział w piątej edycji Narodowego Czytania w podziękowaniu od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy Biblioteka otrzymała okolicznościowy egzemplarz "Qvo vadis", jako miłą pamiątkę wspólnego czytania.




czytaj wiecej

Blask świątecznych dekoracji

czytaj wiecej

Dzień Pluszowego Misia w kamieńskiej bibliotece

Pluszowy miś to od ponad stu lat ulubiona przytulanka dzieci na całym świecie.
25 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w Oddziale dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamień Pomorskim zorganizowane zostało spotkanie na które zaproszone zostały dzieci z klas drugich i trzecich Szkoły Podstawowej nr 2. Dzieci obejrzały prezentację o historii powstania pierwszego pluszowego misia oraz o słynnych bajkowych bohaterach – misiu Paddingtonie , Kubusiu Puchatku, misiu Uszatku i innych. Uczniowie z klasy II c pięknie wyrecytowali wiersze i zaśpiewali piosenki o pluszowych misiach. Dzieci z uwagą wysłuchały opowiadania „Przyjaciele na zawsze” przeczytanego przez bibliotekarzy i nauczycielkę. Na zakończenie spotkania uczennice z klasy V c przedstawiły pouczającą scenkę o misiu Uszatku i dobrym zachowaniu. Spotkanie przebiegło w sympatycznej i miłej atmosferze.

Spotkanie przygotowały Anna Szadkowska – wychowawczyni klasy II c i Magdalena Wolanowska – bibliotekarka.

czytaj wiecej

Wernisaż - Moje zakamarki

10 listopada w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim odbył się wernisaż wystawy „Moje zakamarki” Pani Doroty Juszkowskiej –Łysiak. Pani Dorota swą przygodę z malarstwem rozwija od momentu przejścia na emeryturę, zaś odkąd jest słuchaczką UTW w Kamieniu, należy do Koła Plastycznego prowadzonego przez Stanisława Motykę, pod którego okiem sięgnęła do innych technik plastycznych ( rzeźba, linoryt). Pierwszą indywidualną wystawę miała w Forcie Anioła w Świnoujściu w 2009 roku. „Moje zakamarki” to pierwsza wystawa w Kamieniu Pomorskim. Licznie zgromadzone grono przyjaciół oraz miłośników sztuki w listopadowy wieczór w progach kamieńskiej biblioteki podziwiało dzieła i talent pani Doroty. Wystawę można oglądać do końca listopada w pomieszczeniach biblioteki.

czytaj wiecej

Dyskusyjny Klub Książki

W poniedziałek, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy rozmawiali o najnowszej książce amerykańskiej pisarki Tess Gerritsen „Igrając z ogniem”. Jest to mocny, wstrząsający, trzymający w napięciu thriller. Fabuła toczy się w czasach współczesnych, na przemian z dramatycznymi wydarzeniami przełomu lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku, mających miejsce głównie w Wenecji. Powieść opowiada o amerykańskiej skrzypaczce, która podczas występów w Rzymie nabywa w antykwariacie stare nuty. Po powrocie do domu, gdy zaczyna grać z jej trzyletnią córeczką zaczyna się coś dziwnego dziać… Wyjątkowo, wszystkim uczestnikom spotkania książka ta bardzo się podobała. Lekturę pochłonęli błyskawicznie, trudno było oderwać się od niej, a do tego dźwięki towarzyszyły czytaniu. Część historyczna poświęcona holocaustowi we Włoszech, oprócz dobrze poprowadzonego wątku, wniosła wiedzę nie wszystkim znaną. Książkę gorąco polecamy.

czytaj wiecej

Kino w Bibliotece

Zapraszamy do kamieńskiej biblioteki na seanse filmowe. Co dwa tygodnie , w poniedziałki o godzinie 17 dzieci mogą obejrzeć bajki, zaś w środy o godzinie 18, dorośli filmy o różnorodnej tematyce - od dramatów po komedie. Już w ten poniedziałek 7 listopada obejrzymy film przygodowy dla dzieci i nie tylko w reżyserii Stevena Spielberga na podstawie serii komiksów. Starszych kinomanów zapraszamy w środę 9 listopada na horror, którego akcja toczy się w tajemniczym japońskim lesie.
Wstęp na pokazy jest bezpłatny.
Niestety wykupiona licencja nie pozwala nam publikować tytułów pokazywanych filmów, zatem bliższych informacji udzielamy w bibliotece, bądź przez telefon lub e-mail.
Informacje : Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim, ul. Wolińska 9, tel. 91 38 20 541, e-mail : biblioteka-kamien@wp.pl
Kino w Bibliotece sponsoruje Bank BGŻ BNP Paribas S.A. w Kamieniu Pomorskim.

czytaj wiecej

Wernisaż

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Pani Doroty Juszkowskiej - Łysiak, który odbędzie się 10 listopada 2016r. o godz.17.00. Dorota Juszkowska - Łysiak, od niedawna mieszkanka Kamienia Pomorskiego, oddaje się pasji malarstwa od kiedy przeszła na emeryturę. Tematem jej obrazów są kwiaty, zwierzęta i ludzkie postaci. Pierwszą indywidualną wystawę miała w 2009 r. w Forcie Anioła w Świnoujściu. Jej prace prezentowane były także w Miejskim Domu Kultury w Przytorze, w Szczecinie na wojewódzkiej wystawie malarstwa nieprofesjonalnego, czy w czerwcu tego roku w Galerii Biblioteki Miejskiej w Świnoujściu.

czytaj wiecej

Relacja

27 października w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim odbyło się spotkanie z panią Katarzyną Bondą, autorką bestsellerowych powieści kryminalnych - trylogii kryminalnej z Hubertem Meyerem (Sprawa Niny Frank, Tylko martwi nie kłamią, Florystka), serii z profilerką Saszą Załuską (Pochłaniacz, Okularnik, Lampiony) oraz dokumentów kryminalnych „Polskie morderczynie” i „Zbrodnia niedoskonała” oraz podręcznika „Maszyna do pisania”.
Licznie zgromadzone grono wiernych czytelniczek i czytelników wysłuchało ciekawych opowieści o początkach kariery pisarskiej pani Katarzyny, zbieraniu dokumentacji do kolejnych projektów oraz procesie powstawania powieści.
Można też było dowiedzieć się o planach zekranizowania serii o Saszy Załuskiej. Pani Katarzyna podzieliła się także opinią o polskiej powieści kryminalnej i nie tylko. Pisarka zdradziła nam również wiadomość o planach podbicia zagranicznego rynku wydawniczego, w czym ma pomóc zawarta niedawno umowa z prestiżowym brytyjskim wydawnictwem . Nie mamy wątpliwości, że powieści Katarzyny Bondy zawładną sercami angielskich czytelników. Pani Katarzyna okazała się być bardzo sympatyczną osobą, z dużym poczuciem humoru, łatwo nawiązującą kontakt ze zgromadzoną publicznością. Pisarka chętnie odpowiadała na pytania czytelników, zaś po spotkaniu z chęcią i cierpliwością pozowała do wspólnych fotografii oraz składała autografy.
Spotkanie zorganizowano w ramach projektu Morze Kultury, dofinansowanego ze środków przekazanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

czytaj wiecej

Spotkanie z Katarzyną Bondą

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim zaprasza na spotkanie z Panią Katarzyna Bondą, autorką bestsellerowych powieści kryminalnych , które odbędzie się 27 października (czwartek) o godzinie 17:00. Wstęp wolny.
Katarzyna Bonda – z wykształcenia dziennikarka i scenarzystka. Jest autorką trylogii kryminalnej z Hubertem Meyerem (Sprawa Niny Frank, Tylko martwi nie kłamią, Florystka), dokumentów kryminalnych Polskie morderczynie i Zbrodnia niedoskonała oraz podręcznika Maszyna do pisania. Ogromną popularność oraz prestiżowe nagrody przyniosła jej seria z profilerką Saszą Załuską: Pochłaniacz, Okularnik, Lampiony. Pochłaniacz otrzymał Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Kryminałów 2015, a Okularnik – nagrodę Bestsellery Empiku 2015. Prawa do wydań zagranicznych zakupiły największe wydawnictwa na świecie, m.in. Hodder & Stoughton i Random House.
Spotkanie zorganizowane w ramach projektu Morze Kultury, dofinansowanego ze środków przekazanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

czytaj wiecej

Relacja

20 października w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim gościliśmy Pana Szymona Hołownię – dziennikarza, publicystę, założyciela fundacji „Kasisi” i „Dobra Fabryka”.
Nasz gość przede wszystkim opowiadał o swojej działalności charytatywnej. Fundacje działające w Afryce, dzięki niewielkim , ale systematycznym datkom, są w stanie kupować leki, żywność, zapewniać edukację i tym samym lepszą przyszłość dzieciom z najbiedniejszych afrykańskich regionów.
Pan Szymon barwnie przedstawił życie dzieci mieszkających w sierocińcu Kasisi w Zambii i codzienną walkę o przetrwanie opiekujących się nimi Sióstr Służebniczek Maryi Panny. Wzruszające historie życia tych dzieci, ale też opowieści jak pomoc wpłynęła na ich dalsze losy, bardzo poruszyła zgromadzonych słuchaczy.
Dziennikarz w swoich opowieściach udowadniał, że w życiu bardzo ważne jest czynienie dobra, pomaganie potrzebującym. Każdy mały gest pomaga zwyciężać zło.
Publicysta zachęcał do sięgnięcia po swoje dwie ostatnie książki - „36 i 6 sposobów na to, jak uniknąć życiowej gorączki, czyli Katechizm według Szymona Hołowni” oraz „ Jak robić dobrze”, bezpośrednio nawiązujące do jego pracy charytatywnej i filozofii życiowej.

Szymon Hołownia ujął wszystkich otwartością i poczuciem humoru. Po spotkaniu można było nabyć książki i zdobyć autograf.

czytaj wiecej

Spotkanie z Szymonem Hołownią

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim zaprasza na spotkanie z Panem Szymonem Hołownią, dziennikarzem, publicystą, założycielem Fundacji Kasisi, które odbędzie się 20 października (czwartek) o godzinie 17:00. Wstęp wolny.
Spotkanie zorganizowane w ramach projektu Morze Kultury, dofinansowanego ze środków przekazanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

czytaj wiecej

Kurs komputerowy

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim zaprasza na kolejna edycję bezpłatnego kursu podstaw obsługi komputera 50+. Zapraszamy do zapisów osoby powyżej 50 roku życia. Zapisy trwają do końca tygodnia tj. 16.10.2016. Liczba miejsc ograniczona.
Zainteresowanych prosimy o kontakt pod nr tel. 91 382 05 41 lub osobiście przy ul. Wolińskiej 9 w siedzibie Biblioteki.

czytaj wiecej

Spektakl teatralny

W czwartkowy wieczór, 13 października w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim odbył się spektakl „Teatru przy Stoliku”. Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała kameralnego dramatu „ Kim pani jest?” Andrzeja Niedoby w wykonaniu Ewy Sobiech i Ewy Sobczak, aktorek Teatru Współczesnego w Szczecinie.
W doskonały sposób przedstawiły historię dwóch nieznajomych kobiet. Młodsza z pań jest znaną niemiecką dziennikarką. Nieoczekiwanie w jej domu pojawia się obca kobieta, podająca się za przyjaciółkę ciotki, mieszkającej od lat w USA. Wciąga Astrid w rozmowę, przywołuje fakty z przeszłości jej samej i członków rodziny. Niezwykła dama znika, zostawiając swoją rozmówczynię w rozterce. Astrid niczego nie jest pewna - kim jest, skąd pochodzi, jakie sekrety dotyczą jej życia?
Zachwycona publiczność gromkimi oklaskami podziękowała za wspaniałe przedstawienie. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie z teatrem w kamieńskiej bibliotece.
Spektakl zorganizowany był w ramach cyklu Morze Kultury dofinansowanego ze środków przekazanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

czytaj wiecej

Dyskusyjny Klub Książki

W poniedziałek, 10 października, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej miało spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy rozmawiali o książce fińskiej pisarki Anji Snellman "Bogowie na balkonie. Powieść bardzo poruszyła klubowiczów. Autorka przedstawiła w niej dwa bardzo odmienne światy, ten zwykły oraz zupełnie przeciwny, trudny świat muzułmanów, w którym kobieta nie ma własnego zdania. Gdzie uważa się, że kobieta nie potrzebuje nic więcej ponad mocne ramiona do dzieci i cierpliwość do męża, że kobieta powinna przebywać w czterech ścianach, bo od tego kobieta jest i od tego są ściany. Mamy też w tej książce bohaterkę, fińską dziewczynę, która nawraca się na islam, odnajdując w noszeniu burki i studiowaniu koranu prawdziwe wyzwolenie. Książka niełatwa w odbiorze wywołała gorącą dyskusję na bardzo aktualne tematy – napływ imigrantów islamskich, zderzenie kultur, rola kobiety. Zapraszamy wszystkich chętnych na kolejne spotkanie Dyskusyjnego klubu Książki, które odbędzie się 7 listopada.

czytaj wiecej

Spektakl teatralny w bibliotece

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim zaprasza na spektakl Teatru Przy Stoliku „ Kim pani jest?” Andrzeja Niedoby z udziałem Ewy Sobiech i Ewy Sobczak, aktorek Teatru Współczesnego w Szczecinie.
Przedstawienie odbędzie się 13 października ( czwartek) o godzinie 18:00. Wstęp wolny.
Spektakl zorganizowany jest w ramach cyklu Morze Kultury dofinansowanego ze środków przekazanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.
Już teraz zapraszamy na następne spotkania w Bibliotece, 20 października o godzinie 17:00 z Szymonem Hołownią oraz 27 października także o godzinie 17:00 z Katarzyną Bondą.
Informacje : Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim, ul. Wolińska 9, tel. 91 38 20 541, e-mail : biblioteka-kamien@wp.pl

czytaj wiecej

Młodsza z pań (Astrid Keller) jest znaną niemiecką dziennikarką. Nieoczekiwanie w jej domu pojawiła się obca kobieta(Elizabeth Henckel). Podaje się ona za bliską przyjaciółkę jej ciotki mieszkającej od lat w Stanach Zjednoczonych. Przeprowadza z Astrid rozmowę na temat przeszłości. Grzecznościowa początkowo rozmowa obu pań z czasem nabiera dramatycznego charakteru. Elizabeth podaje różne wersje wydarzeń z życia członków rodziny Astrid. Które z nich są prawdziwe i kim naprawdę jest Elizabeth Haenckel? Niezwykła dama w tajemniczy sposób znika, zostawiając rozmówczynię w rozterce. Astrid nie jest już pewna niczego - ani swojej tożsamości, ani przeszłości. Wszystko okazuje się być względne, nawet własny życiorys.

Zaproszenie do kina

Zapraszamy do biblioteki na seanse filmowe. Co dwa tygodnie dzieci w ramach Kino Bambino mogą obejrzeć ulubione bajki, zaś dorośli kinomaniacy filmy o różnorodnej tematyce, od sensacji po kino obyczajowe. Wstęp na pokazy jest bezpłatny. Już we wtorek 11 października o godzinie 17:00 zapraszamy dzieci na III część przygód czarno-białego chińskiego misia. W środę 12 października o godzinie 18:00 będzie można obejrzeć thriller z Georgiem Clooneyem i Julią Roberts.
Informacje : Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim, ul. Wolińska 9, tel. 91 38 20 541, e-mail : biblioteka-kamien@wp.pl
Kino w Bibliotece sponsoruje Bank BGŻ BNP Paribas S.A. w Kamieniu Pomorskim.

czytaj wiecej

Spotkanie z Małgorzatą Kalicińską

Zapraszamy na spotkanie z Panią Małgorzatą Kalicińską, autorką popularnych książek, m.in. serii „Nad rozlewiskiem”, „Lilki”, „Fikołków na trzepaku”, które odbędzie się 7 października (piątek) o godzinie 17:00 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim . Wstęp wolny.
Spotkanie zorganizowane przy współudziale Dyskusyjnego Klubu Książki.

czytaj wiecej

Biblioteka z Duszą

Jest nam niezmiernie miło, że Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim została wytypowana przez portal kulturaonline.pl do głosowania w rankingu Biblioteka z Duszą. Biorą w nim udział biblioteki z całej Polski. Głosowanie w plebiscycie potrwa do 2 października. Wyniki zostaną ogłoszone następnego dnia. Każdy może zagłosować raz dziennie z jednego maila na naszą Bibliotekę :) Dziękujemy za każdy oddany głos. Link do głosowania:
http://kulturaonline.pl/biblioteki,z,dusza,glosujemy,tytul,artykul,26471.html

czytaj wiecej

Narodowe Czytanie „Quo vadis” w Kamieniu Pomorskim

3 września w całej Polsce odbywało się Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Akcja ta organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Tegoroczna lektura wybrana została w głosowaniu internetowym spośród 5 zaproponowanych tytułów. Henryk Sienkiewicz powieściopisarz i publicysta, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, zaś „Quo vadis” to powieść, która odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła burmistrzów, radnych i inne osoby pełniące funkcje publiczne oraz wszystkich chętnych do wspólnego czytania „Quo vadis” w Kamieniu Pomorskim. Fragmentów powieści można było wysłuchać przy Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w tej akcji.

czytaj wiecej

Kultura na Widoku w kamieńskiej bibliotece!

Kultura Na Widoku to multimedialny projekt Fundacji Legalna Kultura, skierowany do wszystkich, dla których kultura jest ważna i tych, którzy dopiero będą ją odkrywać
Kultura Na Widoku to powszechny dostęp do ponad 1100 utworów z 30 legalnych źródeł, które biorą aktywny udział w projekcie. Można je pobierać łatwo, wygodnie i szybko – wystarczy smartfon czy notebook i kultura jest na wyciągnięcie ręki. To oferta dla każdego, różnorodna i bezpłatna lub po preferencyjnych cenach – cena najdroższych utworów nie przekracza 10 zł (oprócz gier). Wbrew panującym powszechnie opiniom kultura w sieci nie musi być droga.

czytaj wiecej

Kultura Na Widoku ma na celu promowanie świadomego uczestnictwa w kulturze i wyrabianie nawyku korzystania z jej legalnych źródeł. Jest skierowana do wszystkich, niezależnie od wieku – bo nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, żeby spotkać się z kulturą. Także Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim przyłączyła się do tej akcji. W holu Biblioteki wywieszone zostały plakaty z linkami i kodami QR , które umożliwiają pobranie wybranych utworów – muzyki, gier, książek bądź filmów. Projekt trwać będzie od 1 września do 9 października 2016 roku. Kody przekazane przez Narodowe Centrum Kultury będą aktywne bezterminowo.

Więcej informacji pod adresem projektu: http://www.kulturanawidoku.pl

Jak pobrać utwór? Kliknij w link:
http://www.kulturanawidoku.pl/artykul/jak-to-dziala?_ga=1.86201688.1917708781.1426519574

Kultura Na Widoku jest dla wszystkich. Dla każdego. Dla Ciebie.
Również dla tych, którzy na co dzień mają utrudniony dostęp do kultury.

Narodowe czytanie

„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku.

Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji.

– To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.

czytaj wiecej

Gorąco zachęcam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Quo vadis” 3 września 2016 roku. Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim zaprasza na akcję 3 września o godz. 11.00 przed siedzibę Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Kolorowe lato

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim zaprasza dzieci na zajęcia plastyczne „Kolorowe lato”, które odbywać się będą w sierpniowe wtorki od godziny 13:00.
Dziękujemy panu Zenonowi Pytlasowi z Hurtowni T.Z.Z. za podarowanie materiałów plastycznych.

czytaj wiecej

Kino w Bibliotece

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim zaprasza na seanse filmowe.
W ramach seansu Kino-Bambino zapraszamy dzieci na film w reż. Howarda Byrona o pierwszym króliku policjancie i niepokornym lisie (premiera: 2016 rok). Pokaz odbędzie 19.07.2016 o godz. 16.00 w siedzibie Biblioteki.
Dorosłych natomiast zapraszamy na film o samotnym człowieku na Marsie z Mattem Damonem w roli głównej w środę 20.07.2016 o godz. 17.00.
Wstęp na wszystkie pokazy jest BEZPŁATNY.
Więcej informacji pod nr tel. 91 38 20541.
Kino w Bibliotece sponsoruje Bank BGŻ BNP Paribas S.A. w Kamieniu Pomorskim.

Seanse będą odbywać się cyklicznie, o czym będziemy na bieżąco informować.

czytaj wiecej

Uwolniona książka

W sobotę 9 lipca podczas Jarmarku Św. Ottona bibliotekarze z kamieńskiej Biblioteki uwalniali książki. Była to akcja oparta na bookcrossingu, czyli dzieleniu się książką. Książki były rozdawane nieodpłatnie, aby każdy obdarowany po ich przeczytaniu pozostawił je w miejscu publicznym dla innych czytelników. Każdy kto podszedł do stoiska Biblioteki, zarówno dzieci jak i dorośli, nie odszedł z pustymi rękoma. Kilkadziesiąt książek znalazło nowych właścicieli i powędrowało w świat, by cieszyć nowych czytelników. Jak widać na zdjęciach czytaniem naszych książek zainteresowany był nawet sam Święty Otton.

czytaj wiecej

Odjazdowy Bibliotekarz

W sobotę, 25 czerwca po raz drugi odbył się, zorganizowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Kamieniu Pomorskim, rowerowy rajd bibliotekarzy, czytelników oraz wszystkich miłośników książki i biblioteki. Celem Odjazdowego Bibliotekarza jest promowanie biblioteki i czytelnictwa oraz propagowanie roweru jako środka lokomocji i rekreacji. Chociaż żar z nieba lał się niemiłosiernie nie odstraszyło to chętnych wyruszyć rowerową kolumną. Oficjalnym kolorem akcji jest pomarańczowy, dlatego też uczestnicy dodali do swoich strojów pomarańczowe akcenty, a rowery przystroili pomarańczowymi balonikami i pomponami wykonanymi przez same bibliotekarki. Spod gmachu Biblioteki przy ulicy Wolińskiej pojechaliśmy do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Tutaj z przyjemnością obejrzeliśmy wystawę prac malarza i grafika pana Leszka Króla, ponadto zobaczyliśmy wystawę poświęconą historii naszego miasta zatytułowaną „Cammin in Pommern”- Kamień Pomorski. Miasto w XX wieku”, a także ekspozycję przygotowaną na jubileusz siedemdziesięciolecia polskiej oświaty na Ziemi Kamieńskiej oraz ukazującą Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, najważniejsze wydarzenie kulturalne naszego miasta organizowane od 52 lat.

czytaj wiecej

Z MHZK, po zrobieniu sobie wspólnej fotografii, wyruszyliśmy do Wrzosowa przez Żółcino, gdzie zatrzymaliśmy się na chwilę przy dworze z końca XIX w. i zabudowaniach folwarcznych oraz przy parku dworskim, które po II wojnie światowej pełniły rolę PGR-u. Drogą polną, wśród pól i bujnej, nadwodnej roślinności udaliśmy do sąsiedniego Wrzosowa. Tutaj pan Błażej Bubnowicz przedstawił nam krótką historii dworu von Puttkamerów z XVIII w. Niestety dziś z zabytku zostały tylko resztki zabudowań. Stamtąd udaliśmy w drogę powrotną do Kamienia. Po drodze zobaczyliśmy pozostałości po niemieckich cmentarzach we Wrzosowie i Grabowie. Rajd zakończył piknik zorganizowany przy Bibliotece. Strudzeni rowerzyści odpoczęli, częstując się smakołykami z grilla , wyśmienitymi ciastami oraz innymi specjałami przygotowanymi przez bibliotekarki. Bardzo serdecznie dziękujemy panu Błażejowi Bubnowiczowi za podzielenie się z nami ogromną wiedzą i ciekawostkami związanymi z historią miejsc, które mieliśmy przyjemność mijać podczas naszego rajdu. Już dzisiaj zapraszamy na kolejny rajd za rok. Miejmy nadzieję, że aura będzie bardziej sprzyjająca tej formie spędzenia dnia w gronie osób o podobnych pasjach.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

Odjazdowy Bibliotekarz

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim zaprasza na rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”. Jest to akcja skierowana do wszystkich sympatyków słowa pisanego i rowerów, którzy maja ochotę przyjemnie i aktywnie spędzić dzień w gronie osób o podobnych pasjach.
Tegoroczny rajd odbędzie się w sobotę 25 czerwca. Startujemy o godzinie 11:00 spod budynku Biblioteki przy ulicy Wolińskiej 9.
Oficjalnym kolorem akcji jest pomarańczowy, dlatego zachęcamy uczestników do dodania do swoich strojów i rowerów pomarańczowych akcentów.
Trasa rajdu to Biblioteka>Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej>Dziwnówek> Wrzosowo>Biblioteka. W trakcie przejazdu zaplanowane są dodatkowe atrakcje.
Po rajdzie zapraszamy uczestników na piknik z grami i zabawami dla starszych i młodszych.
Gwarantujemy super zabawę !

czytaj wiecej

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

We wtorek, 14 czerwca 2016, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim. Uczestnicy rozmawiali o książce Romy Ligockiej „Róża. Obrazy i słowa”. Jest to piękny album, w którym słowa dopełniają obrazy, a malarstwo i rysunki dopełniają myśli. Z kart książki, jak i z pozostałych książek Romy Ligockiej, które klubowicze przeczytali, wyłania się postać kobiety obciążonej traumatycznymi wspomnieniami z czasów wojny, z którymi nie potrafi sobie poradzić nawet po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach, kobiety zmagającej się z lękami, poszukującej siebie i swojego miejsca. Wiele miejsca zajmują tu wspomnienia autorki, tematy bardzo jej bliskie, intymne wręcz, mówi o Żydach, o Krakowie, domu i rodzinie. Uczestnikom spotkania książka bardzo się podobała, była inna niż te czytane do tej pory. Wszyscy uznali jednak, że jest bardzo smutna.

czytaj wiecej

Basia i Wolność

W Oddziale dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim odbyły się zajęcia „Do czego są nam potrzebne zasady i wolność”, w których brały udział dzieci z klasy IC SP nr2. W opracowaniu tego tematu pomogła lektura książki „Basia i wolność” Zofii Staneckiej. Warsztaty te miały na celu poprzez zabawy i rozwiązywanie zadań ukazać dzieciom różnicę pomiędzy zakazami i zasadami obowiązującymi w życiu. W grze „Mówię, milczę, pytam” część dzieci mogła odpowiadać na pytania, część musiała milczeć, część mogła zadawać pytania. Okazało się, że nie jest to komfortowa sytuacja. Bardzo trudno było przestrzegać reguł tej gry. Inna zabawa polegała na wyobrażeniu sobie świata bez różnic, gdzie wszystko byłoby takie samo. Po burzliwej dyskusji ustaliliśmy, że jednak świat, w którym żyjemy i się różnimy jest ciekawszy i piękniejszy. Na zakończenie spotkania wspólnie ustaliliśmy, że przestrzeganie zasad i wolność są bardzo ważne, że zasady porządkują świat, dzięki nim każdy wie jak powinien postępować.

czytaj wiecej

Noc bibliotek - relacja

4 czerwca, wieczorowo- nocną porą, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim zaprosiła wszystkich miłośników książek i nie tylko na kamieńską Noc Bibliotek. Imprezę rozpoczęła projekcja filmu dla dzieci „Magiczne drzewo”, po której najmłodsi wzięli udział w grze w „Wielkie puzzle magicznego drzewa”. Radości było co niemiara, zdobywanie kolejnych elementów układanki wiązało się z rozwiązywaniem zagadek, śpiewaniem, tańcem, zabawami i wędrówką po bibliotece. Przygotowaliśmy także atrakcje dla dorosłych. W programie każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

czytaj wiecej

Pan Błażej Bubnowicz z Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej arcyciekawie i z humorem przedstawił historię kamieńskiej biblioteki. Była to niezwykła podróż w czasie do miejsc i osób związanych z kamieńskim bibliotekarstwem. Uzupełnieniem prelekcji była wystawa „Skarby kamieńskiej biblioteki”, na której można było obejrzeć najstarsze woluminy należące do księgozbioru, pierwsze księgi inwentarzowe, kroniki biblioteki, ale także ciekawostki takie jak klucz do dawnej siedziby, tablice informacyjne, pieczęcie, starą maszynę do pisania. Każdy mógł z przymrużeniem oka wywróżyć przyszłość w Książkowym Tarocie. Hitem okazała się zabawa w Literackie Kalambury. Na zakończenie można było sprawdzić się w kaligrafii. Specjalnie dla pań przez cały wieczór działał kącik „pięknego pazurka”, który prowadziła koleżanka z Filii Jarszewo. Wszyscy odwiedzający bibliotekę mogli poczęstować się kawą i skosztować wypieków przygotowanych przez bibliotekarki. Noc Bibliotek to impreza mająca na celu promocję czytelnictwa i biblioteki jako miejsca, w którym warto bywać. Myślimy, że i nam to się udało.

Noc bibliotek

czytaj wiecej

Herbatka u Jane

W piątek (20 maja) w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim odbyło się miłe spotkanie. Klub Przyjaciół Jane Austen wraz z Biblioteką zaprosił dzieci, które uczestniczą w zajęciach z kaligrafii, wraz z rodzicami na podwieczorek. Wszyscy przenieśliśmy się w czasy słynnej angielskiej pisarki, aby zapanowała prawdziwa atmosfera z początków XIX wieku została podana angielska herbata i ciasteczka. Po poczęstunku przyszedł czas na tańce z epoki. Wszyscy doskonale się bawili.

czytaj wiecej

Smocza noc

Na zakończenie Tygodnia Bibliotek , w piątek 13 maja w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim odbyła się Smocza Noc w Bibliotece. Przed godziną 20:00 w progach biblioteki zjawiła się spora grupa dzieci. Niezwykłą noc rozpoczęło wysłuchanie opowieści o przyjaznym smoku Pomponie. Okazało się, że każde dziecko chciałoby mieć takie domowe zwierzątko. Następnie przystąpiliśmy do pierwszego tego wieczoru zadania – wykonania ziejącego ogniem smoka. W ruch poszły rolki po papierze, wycinanki, bibuła, nożyczki i klej. Powstały piękne i jedyne w swoim rodzaju smoki. Później wszyscy bawili się w kalambury, zgadywanki i wspólne wesołe pląsy. Przyszedł czas na mały odpoczynek i przekąskę, którą były własnoręcznie sporządzone zdrowe smocze kanapeczki.

czytaj wiecej

Za oknem nastała ciemność i rozpoczęły się tajemnicze poszukiwania. Drogę po ciemnych zakamarkach biblioteki wyznaczały poukrywane smocze ogonki, na których były rymowane wierszyki z zadaniami do wykonania. Aby ruszyć w dalszą drogę, trzeba było pięknie zaśpiewać, zatańczyć, bądź rozwiązać zagadkę. A wszystko to w ciemnościach, rozświetlanych światłem latarki. W ten sposób dzieci zwiedziły całą bibliotekę, by na końcu spotkać mieszkającego w Wypożyczalni dla Dorosłych smoka. Tam też wysłuchały strasznej opowieści o trzech niegrzecznych smokach. Na zakończenie wieczoru dzieci obejrzały bajkę o smokach. Trzygodzinna noc upłynęła bardzo szybko, pomimo zmęczenia i późnej pory dzieci z uśmiechem i zadowoleniem żegnały się z bibliotekarkami i pytały kiedy będzie następna taka noc.

Dyktando 2016

13 maja w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim po raz pierwszy odbyło się Wielkie Kamieńskie Dyktando. Była to impreza zorganizowana z okazji Tygodnia Bibliotek , mająca na celu promocję kultury języka polskiego. Zadaniem uczestników było napisanie podyktowanego tekstu z jak najmniejszą liczbą błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Dyktando przeprowadzono w trzech grupach wiekowych. Pierwsza grupa to uczniowie klas IV- VI szkół podstawowych, druga grupa to uczniowie gimnazjum i szkół średnich, zaś ostatnia to dorośli.

czytaj wiecej

Jest nam niezmiernie miło poinformować , że wśród najmłodszej grupy trzecie miejsce zajął Mateusz Jacewicz (Szkoła Podstawowa nr 1), drugie miejsce Weronika Jarema (Szkoła Podstawowa nr 2), a tytuł Kamieńskiego Małego Mistrza Ortografii zdobył Jakub Nowacki (Szkoła Podstawowa nr 1). W grupie drugiej trzecie miejsce zajęła Weronika Jankowska ( Publiczne Gimnazjum w Kamieniu Pomorskim), drugie miejsce Szymon Bińczyk ( Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego), Kamieńskim Młodym Mistrzem Ortografii została Karolina Witczak ( Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im . Stanisława Staszica). W grupie dorosłych trzecie miejsce zajęła pani Małgorzata Boboryko, drugie miejsce pani Kinga Bęgowska, Kamieńskim Mistrzem Ortografii została pani Monika Jarema. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
Mamy zamiar, by Wielkie Kamieńskie Dyktando na stałe zagościło w kalendarzu imprez organizowanych przez naszą bibliotekę.
Dziękujemy sklepowi NEONET w Kamieniu Pomorskim oraz Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich za ufundowanie nagród.

Klub filmowy

czytaj wiecej

Klub Przyjaciół Jane Austen.

W piątek, 22 kwietnia, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim spotkały się członkinie Klubu Przyjaciół Jane Austen.
Spotkanie wykorzystałyśmy, aby ćwiczyć piękną sztukę kaligrafii. Kaligrafia to wyraz pochodzący od greckich słów kalos (piękny) i grafo (piszę). Sztuka pięknego pisania stawia nacisk przede wszystkim na estetyczne komponowanie liter i całych wyrazów wykonywanych ręcznie. Wiadomo jednak, że wspaniałych efektów nie osiąga się bez dobrze wyćwiczonych umiejętności i bez dobrego warsztatu technicznego. Do nauczenia się tego pisma potrzebne są: papier, miękki ołówek (na początek), atrament, obsadka i elastyczna stalówka typ flex (flexible). I sporo cierpliwości…. Wciąż doskonalimy swoje umiejętności, aby chociaż trochę zakosztować niepowtarzalnego wdzięku czasów, w których żyła Jane Austen. Czasów, w których własnoręcznie, piórem maczanym w kałamarzu pisało się piękne listy, robiło zapiski czy notatki.

czytaj wiecej

Światowy Dzień Książki

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Z tej okazji w Oddziale dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim odbyło się spotkanie, w którym udział wzięły dzieci z klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 2.
Krótka pogadanka i prezentacja pokazały dzieciom jak należy dbać o książki. Wychowawcy otrzymali plakaty z prośbą książki, które od dzisiaj zawisną w klasach , by przypominać o szanowaniu księgozbioru.
Bibliotekarka przeczytała opowiadanie o żółwiu Franklinie i zagubionej książce z biblioteki. Następnie dzieci rozwiązały krzyżówkę z hasłem „Czytam książki” oraz odpowiedziały na zagadki dotyczące biblioteki, książek i baśni.
Najważniejszym punktem spotkania było samodzielne wykonanie książek. Podzielone na grupy dzieci narysowały piękne ilustracje do poszczególnych zwrotek wiersza „Krówka Mlekówka” Agnieszki Frączek, po czym złożyły je w odpowiedniej kolejności i w ten sposób powstały książeczki, które będzie można obejrzeć w Oddziale dla Dzieci.

czytaj wiecej

Spotkanie autorskie z Dorotą Schrammek

20 kwietnia 2016 r. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim odbyło się spotkanie z Dorotą Schrammek, autorką książek obyczajowych.
Swoją przygodę z literaturą rozpoczęła 15 lat temu pisząc opowiadania do prasy kobiecej, co pozwoliło rozwijać przez lata warsztat literacki, a także było wstępem do napisania pierwszej powieści. W 2015 roku ukazał się debiut literacki „Stojąc pod tęczą”, opowieść o losach i przyjaźni czterech kobiet.
Największy sukces przyniosła autorce kolejna książka pt. „Horyzonty uczuć”, która otrzymała nagrodę „Książka Roku 2015” w konkursie ogłoszonym przez portal Granice. Akcja osadzonej w Pobierowie powieści przedstawia perypetie życiowe osób skupionych wokół głównej bohaterki Matyldy. W marcu miała premierę najnowsza powieść Doroty Schrammek pt. „Na brzegu życia”, będąca kontynuacją „Horyzontów uczuć”. Trzeci tom trylogii pobierowskiej ukaże się w czerwcu.

czytaj wiecej

Właśnie to, że akcja powieści pani Schrammek toczy się w znanym i bliskim nam regionie jest jednym z wielkich atutów jej twórczości, tym samym można nazwać pisarkę ambasadorką tej części polskiego wybrzeża.
W trakcie spotkania mogliśmy wysłuchać uwag autorki na temat życia w dwóch różnych miejscach –Pobierowie i niemieckim Ueckermünde, o różnicach kulturowych i obyczajowych. Pomimo różnych doświadczeń, autorka optymistycznie patrzy w przyszłość.
Przyjazny i sympatyczny sposób bycia Doroty Schrammek wpłynął na to, że zebrane osoby chętnie brały udział w dyskusji z pisarką. Wszyscy trzymamy kciuki za kolejne literackie sukcesy pani Doroty.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, mamy nadzieję, że to nie ostatnia wizyta pani Schrammek w naszej bibliotece.
W tym miejscu serdecznie dziękujemy właścicielce księgarni Kaspio za pomoc w zorganizowaniu spotkania.

Kurs podstaw obsługi komputera 50+

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim zaprasza na bezpłatny kurs komputerowy wszystkie osoby dorosłe i seniorów, chcących poznać podstawy obsługi komputera i surfowania po Internecie.
Zapisy trwają do 30.04.2016 roku.
Osoby chętne mogą kontaktować się z Biblioteką pod nr tel. 91 382 05 41 lub osobiście przy ul. Wolińskiej 9.
Serdecznie zapraszamy!

czytaj wiecej

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

We wtorek, 12 kwietnia, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się, kolejne w tym roku, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które poświęcone było powieści Andrzeja Stasiuka „Dojczland”. Książka opowiada o niełatwym losie polskiego pisarza, „literackiego gastarbajtera”, który jeździ od miasta do miasta zarabiając kasę na spotkaniach autorskich, czyniąc notatki i oglądając sobie Dojczland z nieodłączną butelką Jima Beama u boku. Wraz z autorem poznajemy dworce i lotniska niemieckich miast. Czytając tę książkę nie zwiedzimy zabytków, niewiele przeczytamy o historii, którą przecież przeciętny Polak zna dość dobrze, poznajemy natomiast refleksje Stasiuka z jego podróży, obserwacje dotyczące Niemców, ale także naszych rodaków, ich kompleksu na punkcie Niemców.
Lektura wśród uczestników dyskusji wywołała bardzo różne i skrajne oceny. Wywiązała się gorąca dyskusja dotycząca twórczości autora, oraz wpływu kultury, historii, miejsca w Europie na relacje polsko-niemieckie.
Następne spotkanie już 10 maja o godz. 18.00, na które już zapraszamy.

czytaj wiecej

Klub filmowy

czytaj wiecej

Spotkanie autorskie

czytaj wiecej

Klub filmowy

Wczoraj w kamieńskiej bibliotece odbył się kolejny seans filmowy. Widzowie zobaczyli dwa nietuzinkowe obrazy. Jako pierwszy wyświetlony został „Egzamin dojrzałości” w reżyserii Marcela Łozińskiego. Tematem filmy jest matura., wydarzenie niezwykle ważne w życiu młodych ludzi, bo stanowiące próg, za którym zaczyna się dorosłość. Film pokazuje nie tylko sam egzamin, ale przede wszystkim rozmowy na korytarzu przed i po egzaminie, podczas których młodzi ludzie wyrażają swoje poglądy (często polityczne) i plany na przyszłość. Film zrealizowany w roku 1979. Następnie odbyła się projekcja „Defilady” w reżyserii Andrzeja Fidyka. Rok 1988. Odbywa się wielka defilada z okazji czterdziestej rocznicy powstania Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Na tę uroczystość do Korei Północnej zostają zaproszeni zagraniczni dziennikarze, w tym polska ekipa filmowa. Przez cały czas trwania filmu śledzimy obraz świetności koreańskich rządów i Wielkiego Wodza, bez którego nic by nie było takie wspaniałe. Pomimo,że dokumenty wyświetlane były pod hasłem „bez komentarza” to wzbudziły tyle emocji, że komentarzy i porównań obu produkcji wychwalających komunistyczne rządy krajów ludowych było wiele.
Na kolejny seans zapraszamy 19 kwietnia o godzinie 17.00.

czytaj wiecej

Wizyta wychowanków OREW

W dniach 6 i 7 kwietnia Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Kamieniu Pomorskim odwiedzili wychowankowie OREW-u w Kamieniu Pomorskim. Zwiedzili oni wszystkie działy Biblioteki oraz zapoznali się z zasadami korzystania z księgozbioru. Bibliotekarka opowiedziała także o swojej pracy, o drodze książki na biblioteczne półki, a następnie do czytelnika. Uzupełnieniem spotkania było obejrzenie zabawnego filmu opowiadającego o tym, jak nie należy obchodzić się z książką oraz wysłuchanie piosenki o przygodach w bibliotece.
Spotkania zakończyły się obietnicą częstszych odwiedzin w Bibliotece, a także kilka osób zadeklarowało chęć zapisania się i korzystania z naszego księgozbioru. Trzymamy za słowo.

czytaj wiecej

Indonezja

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim zaprasza do obejrzenia wystawy „Indonezja”. Wystawa przekazana przez Galerię Dziecka w Toruniu to prace dzieci w wieku od 3 do 16 lat pochodzących z tego odległego i egzotycznego państwa. Barwa jest dominującym elementem tej prezentacji. Soczysta zieleń ryżowych pól, intensywny błękit nieba, odważne zestawienia kolorów. Poprzez rysunki, grafiki i prace malarskie małych mieszkańców indonezyjskich wysp możemy odbyć podróż do odległej, słonecznej krainy – kraju znanego nam głównie z turystycznych folderów. Możemy przekonać się, że dziecięca wyobraźnia zawsze wygrywa z wizerunkiem kreowanym przez biura podróży.

czytaj wiecej

Wielkanaoc 2016

Przed Wielkanocą, w marcowe wtorki w Oddziale Dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim odbywały się zajęcia plastyczne „Dekoracje wiosenne i wielkanocne”. W czasie kolejnych spotkań dzieci tworzyły kolorowe ozdoby -kurczaczki, baranki, zajączki. Okazało się, że wystarczy ciekawy pomysł, sprawne ręce, dużo kreatywności, wyobraźni i cierpliwości , by z kolorowej bibuły, papieru, piórek i kleju powstały dekoracje wnoszące wiosenny nastrój do otoczenia. Własnoręcznie wykonane ozdoby na pewno będą miłym świątecznym akcentem.

czytaj wiecej

Nowe propozycje kamieńskiej Biblioteki

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim poszerzyła swoją ofertę. Jedną z nowych propozycji jest oferta skierowana do osób niewidomych i niedowidzących. Od kilku dni biblioteka dzięki nawiązaniu współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” posiada urządzenie Czytak. Jest to narzędzie w pełni przystosowane do potrzeb osób niewidomych, służące do odtwarzania plików w różnych formatach m.in. w formacie .mp3, a wbudowany syntezator mowy odczytuje również pliki tekstowe. W tej chwili dostępne dla czytelników jest tylko jedno urządzenie, ale w ciągu kilku najbliższych miesięcy pojawi się ich jeszcze kilka . Razem z Czytakiem biblioteka dostała także ponad tysiąc książek mówionych nagranych na płytach CD oraz zapewnienie, że oferta nagranych książek będzie uaktualniana przynajmniej raz w roku.

czytaj wiecej

Nie jest to jedyna nowość dla osób niedowidzących. Od niedawna w kamieńskiej bibliotece jest także regał z wyselekcjonowanymi książkami napisanymi dużym drukiem. Z tej propozycji najchętniej korzystają seniorzy.
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna serdecznie zaprasza wszystkich czytelników, zarówno miejscowych jak i przyjezdnych, do korzystania ze swojego księgozbioru, darmowego Internetu, a także do wypożyczania lub czytania na miejscu prasy codziennej, tygodników, miesięczników, prasy tematycznej i specjalistycznej. Przy bibliotece działa także Dyskusyjny Klub Książki, mający swoje spotkania w każdy drugi wtorek miesiąca o godzinie 18.00. Od dwóch miesięcy działa również małe kino. Darmowe seanse filmowe odbywają się co drugą środę o godzinie 17.00. Oddział dla dzieci natomiast zaprasza wszystkie maluchy do korzystania z dziecięcego i młodzieżowego księgozbioru oraz na licznie organizowane zajęcia.

Zajęcia z kaligrafii w Bibliotece

Żyjemy w świecie w którym zanika umiejętność odręcznego pisania (coraz częściej, zamiast długopisu czy pióra, używamy klawiatury), kaligrafia czyli sztuka starannego i estetycznego pisania nadal jednak cieszy się sporym zainteresowaniem. W związku z tym, Klub Przyjaciół Jane Austen wraz z Biblioteką prowadzi dla dzieci zajęcia z kaligrafii, aby przybliżyć im tę trudną sztukę. Zajęcia odbywają się od września. Dzieci potrafią napisać już wszystkie litery alfabetu, pięknie radząc sobie z cienką i pogrubioną linią. Na ostatnich zajęciach, 15 marca, zaczęły pisać całe słowa, a nawet zdania. Efekt pierwszych prób przeszedł nasze oczekiwania. To bardzo ucieszyło dzieci i zmotywowało do dalszych ćwiczeń.

czytaj wiecej

Kamień Pomorski włącza się w Tydzień z Internetem 2016

Powiatowa i Miejska Biblioteka w Kamieniu Pomorskim zaprasza mieszkańców Kamienia Pomorskiego do udziału w ogólnoeuropejskiej kampanii Tydzień z Internetem 2016. Motywem przewodnim tegorocznej, już szóstej edycji akcji, jest świadome korzystanie z Internetu i bezpieczne zakupy w sieci. 16 marca odbędzie się spotkanie „Bezpieczny e-konsument”, a przez cały tydzień (od 14 do 20 marca) będzie można sprawdzić swoją wiedzę o prawach konsumenckich na stronie akcji http://tydzienzinternetem.pl/ i na Facebooku.

Spotkanie „Bezpieczny e-konsument” jest skierowane do osób dorosłych, które chcą bezpiecznie robić zakupy w Internecie. Odbędzie się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim w środę (16 marca) o godz. 13.00. Uczestnicy dowiedzą się między innymi, jak tworzyć odpowiednie hasła do komputerów czy poczty elektronicznej, jak bezpiecznie płacić za zakupy w sieci, jakie prawa przysługują kupującym w Internecie, których danych nie powinniśmy podawać sprzedawcy, jak sprawdzać wiarygodność sklepów internetowych.

czytaj wiecej

W spotkaniu weźmie udział również Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta, który opowie o prawach, chroniących nas podczas zakupów w sieci.

Przez cały czas trwania kampanii będzie można sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą praw konsumenckich na stronie akcji http://tydzienzinternetem.pl/ (gdzie są dostępne również materiały dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci), a także na Facebooku. Czeka tu quiz składający się z pytań, dotyczących praktycznych zagadnień związanych z zakupami w Internecie.

Tydzień z Internetem to doroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet. Co roku włącza się w nią kilkadziesiąt krajów. W Polsce, w ciągu pięciu edycji, w kampanii wzięło udział już 1200 instytucji i ponad 48000 osób. Koordynatorem akcji jest organizacja pozarządowa Telecentre-Europe, w Polsce koordynuje ją Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z wieloma partnerami.

Patronem honorowym Tygodnia z Internetem 2016 jest Ministerstwo Cyfryzacji.

Więcej informacji:
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim
ul. Wolińska 9, tel. 91 38 20 541, e-mail : biblioteka-kamien@wp.pl

Klub Filmowy

czytaj wiecej

Relacja z Ferii 2016

Jak co roku, w czasie ferii zimowych w Oddziale dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim odbywały się zajęcia dla najmłodszych.
Pierwszy tydzień upłynął pod hasłem : Lecimy w kosmos. Świetną zabawą było malowanie rakiety, budowa recyklingowych pojazdów kosmicznych, tworzenie księżycowego krajobrazu z produktów kuchennych ( mąka, kasze, sól itp.), wykonanie makiety planet w kształcie książki rozkładanki. Nie zabrakło również kosmicznych historyjek, zagadek, labiryntów, kolorowanek, zabaw ruchowych. Podsumowaniem tego tygodnia był sprawdzian na astronautę, który wszyscy zdali na 6.

czytaj wiecej

Drugi tydzień to podróż dookoła świata. Pierwszym krokiem było wykonanie latającego dywanu, na którym mogliśmy ruszyć w drogę. Poznawanie kontynentów rozpoczęliśmy od gorącej Afryki. Oglądanie książek i bajek o zwierzętach afrykańskich, było inspiracją do wykonania pięknej makiety afrykańskiej sawanny.
Następnie przenieśliśmy się w rejony polarne. Tutaj powstały obrazki wyklejanki z pingwinkami w roli głównej. Kolejne dni to poznawanie życia i zwyczajów Indian Ameryki Północnej. W trakcie zajęć dzieci wysłuchały baśni i opowieści indiańskich. Każdy wybrał sobie indiańskie imię i zapisał je na wykonanym przez siebie z piórek , makaronu i sznurków, chroniącym przed złem talizmanem. By zostać Indianinem potrzebny jest pióropusz, dlatego następnego dnia każdy zrobił dla siebie to nakrycie głowy. Byliśmy gotowi na indiańskie zabawy – wesołe gry, wyprawę na bizony, tańce i malowanie twarzy.
Poprzez takie zajęcia staramy się zagospodarować dzieciom ciekawie czas wolny, a także pokazać że biblioteka to również miejsce dobrej zabawy.

Ferie 2016

czytaj wiecej

Akcja e- motywacja w bibliotece

CW Bibliotece odbywał się cykl webinariów w ramach projektu akcja e-motywacja Fundacji Orange. Celem tego projektu była aktywizacja i wspieranie osób starszych w rozwoju osobistym i społecznym. Uczestnicy akcji: e-motywacji zostali zaproszeni do udziału w przygodzie z odkrywaniem…siebie! Spotkania te miały dodać odwagi i uzupełnić zapasy energii przydatne do życia aktywnego i spełnionego. Osoby biorące udział miały możliwość zadania pytań gościom transmisji i wymienienia się między sobą własnymi pomysłami na aktywność w sile wieku.

czytaj wiecej

Gościem każdego z odcinków cyklu akcja e- motywacja był Tomasz Kozłowski, psycholog, szkoleniowiec, ratownik GOPR oraz skoczek spadochronowy. Zawodowo zajmuje się pracą z ludźmi i wspieraniem ich w samorozwoju. Natomiast gościem specjalnym każdego spotkania był zawsze kto inny. I tak mieliśmy przyjemność gościć:
- Hannę Sienkiewicz, która na Podlasiu wybudowała dom z gliny i zaktywizowała miejscowe kobiety, tworząc z nimi Targowisko kreatywności
- Emilię Krakowską, aktorkę filmową i teatralną
- Krystynę Koftę, pisarkę, malarkę i publicystkę
- Hannę Norowicz, aktorkę teatralną i filmową, która w wieku 80 lat została modelką
- Ewe Nowicką Rusek, profesor antropologii społecznej na Uniwersytecie Warszawskim
- Zofię Czerwińską, aktorkę teatralną i filmową.
Spotkania cieszyły się bardzo pozytywną reakcją uczestników. Były pouczające i wskazujące kierunek zmian treści we własnym życiu. Uzmysławiały, że życie po osiągnięciu pewnego wieku to nie koniec, ale początek. My sami jesteśmy odpowiedzialni za to co nas spotyka i czy coś z tym zrobimy zależy od nas samych.

Blask 2015

czytaj wiecej

Klub Przyjaciół Jane Austen

Członkinie Klubu Przyjaciół Jane Austen spotykają się w bibliotece raz w miesiącu. Podczas tych spotkań uczą się tańców z czasów Jane Austen, rozmawiają o jej powieściach, poszerzają wiedzę na temat mody, kultury z epoki regencji.

Podczas spotkania listopadowego ćwiczono copperplate, czyli kursywę angielską, a przy tym pogłębiano sztukę pięknego pisania.

czytaj wiecej

Dzień Misia 2015

MIŚ JEST MAŁY I PUCHATY
MIS JEST FAJNY I KUDŁATY
MIŚ JEST GRUBY JAK TA KULA
MISIA ZAWSZE SIĘ PRZYTULA

25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Jak co roku do Oddziału dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim przybyli miłośnicy tych sympatycznych i puchatych niedźwiadków. Tym razem były to dzieci z klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 2 wraz ze swoimi wychowawczyniami.

czytaj wiecej

Najważniejszym punktem spotkania było przedstawienie przygotowane przez uczennice klasy IV c pod kierunkiem bibliotekarki. Młode aktorki świetnie sprawdziły się w swych rolach i zostały nagrodzone burzą oklasków. Nie zabrakło także wspólnie śpiewanych misiowych piosenek, opowieści o najbardziej znanych bajkowych misiach. Dzieci wysłuchały również opowiadania o urodzinach pana misia. Niespodzianką było obejrzenie bajki o zapomnianym nieco misiu Uszatku. Dzień Pluszowego Misia można podsumować słowami : choć zabawek innych wiele, miś najlepszym przyjacielem!

Kursy e-learningowe

czytaj wiecej

Zajęcia z kaligrafii

We wtorek 20 października odbyły się kolejne zajęcia dla dzieci z kaligrafii, pod okiem pani Ewy Sankowskiej. Dzieci uczyły się pisać literkę „o”, „a”, „u”, „i” oraz „m” i „n”. Łatwo nie było, ale dzieci bardzo się starały. Trzeba było temperować ołówki, bo się wypisywały.

czytaj wiecej

Spotkanie z Cecylią Judek

16 października w Bibliotece odbyło się spotkanie z panią Cecylią Judek – sekretarzem naukowym Książnicy Pomorskiej. Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego wysłuchała wykładu „Krzysztof Kamil Baczyński i inni polscy pisarze okresu II wojny światowej”.

czytaj wiecej

Urodziny Kubusia Puchatka

15 października wraz z dziećmi z klasy I c Szkoły Podstawowej nr 2 obchodziliśmy urodziny Kubusia Puchatka.


czytaj wiecej

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

13 października odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Zapraszamy na kolejne 10 listopada o godzinie 18:00.


czytaj wiecej

Klub Przyjaciół Jane Austen

W piątek, 9 października, Klub Przyjaciół Jane Austen spotkał się w bibliotece, aby szyć szykowne czepeczki. Damy przygotowują się do nowego sezonu bywania na salonach, dlatego muszą upiększać swoją garderobę. Nie zawsze jest to proste, ale dzięki wzajemnej pomocy wychodzą całkiem przednie rzeczy.

czytaj wiecej

Dyskusyjny Klub Książki

Ruszają spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Do tej pory spotykaliśmy się jako Klub Miłośników Książki, zmienia się trochę formuła naszych spotkań. Nadal jednak będą spotykać się osoby, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze. Atmosfera jest zawsze sympatyczna, a dyskusje niekoniecznie poważne.
Najbliższe spotkanie już we wtorek, 13 października o godz. 18.00. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

czytaj wiecej

Akcja: e-motywacja

Zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu spotkań online Fundacji Orange - akcja: e-motywacja. Projekt skierowany jest do osób 50 + i ma na celu aktywizację społeczną osób starszych- uzupełnienie zapasów odwagi i energii przydatnych do życia aktywnego i spełnionego.
Za pośrednictwem Internetu Fundacja Orange połączy się z placówkami zgłoszonymi do projektu. Osoby zebrane w Bibliotece obejrzą transmitowane spotkania online, będą miały możliwość zadania pytania gościom transmisji i wymienią się między sobą własnymi pomysłami na aktywność w sile wieku!
Temat pierwszego spotkania to: ,,Razem możemy więcej”. Porozmawiamy o współpracy i podejmowaniu nowych wyzwań… grupowo- bo tak może być raźniej! Gościem specjalnym webinarium będzie aktorka teatralna i filmowa- Pani Emilia Krakowska.
Zapraszamy do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim na pierwsze spotkanie 8 października o godzinie 11:00.
Kolejne spotkania odbędą się 22 października, 5 listopada, 19 listopada i 3 grudnia o godzinie 11:00.

czytaj wiecej

Kaligrafia w bibliotece

Klub Przyjaciół Jane Austen wraz z Biblioteką przygotował dla dzieci projekt edukacyjny, mający na celu zapoznanie się ze sztuką kaligrafii. Żyjemy w świecie w którym zanika umiejętność odręcznego pisania (coraz częściej, zamiast długopisu czy pióra, używamy klawiatury), kaligrafia czyli sztuka starannego i estetycznego pisania nadal cieszy się sporym zainteresowaniem.
Pierwsze zajęcia, pod okiem pani Ewy Sankowskiej, nauczycielki z Liceum Ogólnokształcącego w Kamieniu Pomorskim, a przy tym wielkiej miłośniczki trudnej sztuki kaligrafii, odbyły się we wtorek 29 września. Udział wzięli drugoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2. Dzieci przez 2 godziny za pomocą szlaczków, zapoznawały się z linią cienką i pogrubioną. Była też pierwsza literka „o”. Łatwo nie było, ale wszyscy świetnie sobie radzili.
Zajęcia będą odbywać się w bibliotece raz w miesiącu.

czytaj wiecej

Klub Przyjaciół Jane Austen

18 sierpnia panie z "Klubu Przyjaciół Jane Austen" spotkały się w bibliotece, aby szyć torebeczki i kapelusiki, pod okiem pani Alicji Byrskiej. Nie było to zadanie łatwe, ale rady i pomoc pani kostiumolog były nieocenione. Panie poradziły sobie całkiem nieźle. Następnego dnia, na kamieńskiej Marinie Miłośniczki Jane Austen zaprezentowały się w swoich kapelusikach pięknie zdobionych, wzbudzając podziw przechodniów.

czytaj wiecej

Z książką na wesoło

16 czerwca w Oddziale dla Dzieci odbył się konkurs „Z książką na wesoło”, w którym wzięły udział dzieci z klasy III c SP nr 2 wraz z wychowawczynią panią Anną Szadkowską. Pierwszym zadaniem było ułożenie w jak najszybszym czasie puzzli. Następnie przeszliśmy do zagadek literackich, polegających na odgadnięciu po wysłuchaniu fragmentu książki, jej tytułu, autora i głównego bohatera. Trzeba przyznać , że nie było z tym większych problemów, co świadczy o tym, że dzieciaki dużo czytają i zapamiętują swoje lektury. Kolejny sprawdzian polegał na stworzeniu reklamy ulubionej książki. Powstały świetne prace, które od dzisiaj będą ozdabiać Bibliotekę. A najpopularniejszą książką wśród trzecioklasistów okazały się uwielbiane od wielu lat „ Dzieci z Bullerbyn” . Teraz przyszedł czas na najtrudniejsze zadanie - ułożenie fantastycznego opowiadania z użyciem słów : książki, bibliotekarz, okładka , wypożyczać, czytelnia. Najlepszą opowieść o portalu do świata baśni mieszczącym się w bibliotece, napisali Fabian, Kasia i Martyna. Brawo ! Po rozwiązaniu kolejnych zagadek literackich i plastycznych, nastąpiło podsumowanie punktów. Konkurencja była bardzo wyrównana, zwycięzcami została grupa „Molików”, czyli Ola, Oktawia i Kuba, drugie miejsce to „Troliki” - Fabian, Martyna i Kasia, a trzecie „Skrzaty” - Ania, Roksana i Bartek. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze.

czytaj wiecej

Odwiedziny ze Szkoły Podstawowej Nr 1

10 czerwca Oddział dla Dzieci gościł klasę III ze Szkoły Podstawowej nr 1. Na początku spotkania dzieci zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki. Następnie z ciekawością obejrzały Wypożyczalnię, Czytelnię i Dział Muzyczny. Wielkie wrażenie wywarła na nich ilość książek znajdujących się w naszych zbiorach. Uzupełnieniem spotkania było rozwiązanie krzyżówki z hasłem "Czytam książki" i rozmowa o korzyściach płynących z czytania.

czytaj wiecej

Książki Carlosa Ruiza Zafona

We wtorek, 9 czerwca, ostatni raz przed wakacjami spotkali się Miłośnicy Klubu Książki. Rozmawiano o książkach Carlosa Ruiza Zafona. Przede wszystkim dyskutowano o „Cieniu Wiatru”. Akcja powieści rozgrywa się w Barcelonie. Ojciec 10-letniego Daniela Sempere jest właścicielem księgarni. Pewnego dnia zaprowadza syna w tajemnicze miejsce, które nazywa się Cmentarzem Zapomnianych Książek. Zgodnie z tradycją ma wybrać jedną książkę, która dzięki temu zostanie ocalona od zapomnienia. Jego wybór pada na powieść Juliana Caraxa "Cień wiatru". Od tego momentu życie Daniela zostaje naznaczone. Zafascynowany tajemniczym pisarzem postanawia odnaleźć jego dzieła i poznać historię jego życia. Splot wątków, wydarzeń, postaci ze współczesności, przeszłości i bohaterów literackich towarzyszą Danielowi przez wiele lat. To powieść o tym, że jedna książka może zaważyć na całym naszym życiu, a także o tym, że los lubi się powtarzać, jednak wyciągając odpowiednie wnioski, można zmienić bieg wydarzeń.

czytaj wiecej

Klubowicze dyskutowali także o „Pałacu Północy”.Wydarzenia mają miejsce w Kalkucie, w roku 1932. Młody chłopak o imieniu Ben wychowuje się w sierocińcu St.Patrick, jednak niedługo będzie musiał się z niego wynieść. Wraz z przyjaciółmi kończy bowiem szesnaście lat, a to oznacza czas usamodzielnienia. W dniu przyjęcia pożegnalnego chłopak poznaje Sheere - swoją rówieśniczkę - i zaprowadza ją do Pałacu Północy. To tajne stowarzyszenie zostało założone przez grupkę przyjaciół z sierocińca. Gdy Sheere opowiada im swoją tragiczną historię, wszyscy decydują się jej pomóc w odnalezieniu pewnego domu, wplątując się tym samym w jedną z najgorszych tajemnic Kalkuty. To, co do tej pory wydawało im się niemożliwe, nagle nabiera realnych kształtów a z pozoru prosta misja, zamienia się w pogoń ku ocaleniu własnego życia. Ta książka mniej podobała się uczestnikom spotkania ze względu na tragiczną, mroczną fabułę.

Spotkanie Klubu Miłośników Książki

12 maja odbyło się kolejne spotkanie Klubu Miłośników Książki na którym rozmawiano na temat „książek o książkach”. Klubowicze zachwyceni byli bohaterami, którzy na łamach książek przejawiali niezwykłą miłość do książek, nierzadko narażając dla nich zdrowie, a nawet życie. Na spotkaniu dyskutowano m.in. o „Złodziejce książek” Markusa Zusaka. Bohaterce tej książki, Liesel Meminger, przyszło żyć w trudnych czasach II wojny światowej, ale miłość do książek pozwoliła jej przeżyć niebezpieczny czas wojny.

czytaj wiecej

Klubowicze rozmawiali także o dziele Eliasa Canettiego „Auto da fe”. Bohaterem jest wybitny sinolog, profesor Kien, którego wielką miłością są też właśnie książki, które w jego hierarchii wartości stoją wyżej niż ludzie.
Na spotkaniu rozmawiano także o książce Juliana Sancheza „Antykwariusz”, której akcja rozgrywa się w Barcelonie. Tytułowy bohater zostaje zamordowany z powodu manuskryptu. Powieść wciąga czytelnika, który chce jak najszybciej poznać jej zakończenie.

Wizyta z OREW

W środę 13 maja Bibliotekę odwiedzili podopieczni z OREW-u wraz ze swoimi opiekunami.
Dowiedzieli się co trzeba zrobić, aby zostać czytelnikiem, poszerzyli swoją wiedzę o bibliotece, jej księgozbiorze. Poznali poszczególne działy: czytelnię, wypożyczalnię, oddział dla dzieci oraz salę komputerową.
Pomimo deszczu za oknem doskonale bawiliśmy się wierszami Juliana Tuwima. Rozwiązywaliśmy krzyżówkę oraz mały test z wiedzy o bibliotece. Uczestnikom bardzo podobało się w bibliotece, wyszli zadowoleni i uśmiechnięci.

czytaj wiecej

Teatr „Duet” z Krakowa

W ramach „Tygodnia Bibliotek”, 12 maja Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim gościła aktorów Teatru „Duet” z Krakowa, którzy zaprezentowali przedstawienie „Pomarańczowa Pantera”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamieniu Pomorskim.

czytaj wiecej

Przedstawienie składało się z trzech bardzo humorystycznych scen, w których pantera o dziwnym imieniu Małolatol wraz z zaprzyjaźnioną krową Honoratą zmagała się z przeciwnościami, jakie im szykuje los. Odgrywane scenki miały charakter edukacyjny, bowiem najmłodsi uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że najpierw liczą się obowiązki, a potem - przyjemności. Aktorzy wyjaśnili, na czym polega wyobraźnia, podkreślali konieczność nauki języków obcych. Dzieci, zapraszane do wspólnej zabawy, aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu.
Spektakl bardzo podobał się dzieciom, więc nagrodziły aktorów gromkimi brawami i serdecznie podziękowały.
Biblioteka w Kamieniu Pomorskim

Tydzień bibliotek

Spotkanie autorskie z panią Beatą Kępińską zainaugurowało Tydzień Bibliotek 2015 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim.
W poniedziałek 4 maja gościliśmy pisarkę i poetkę Beatę Kępińską. Autorka powieści „Sielsko i diabelsko”, „Taniec z czarownicą” i „Zaradna” opowiedziała o swojej drodze życiowej i literackiej. Los panią Beatę i jej rodzinę rzucał w różne strony Polski. Przez kilka lat była mieszkanką Kamienia Pomorskiego, gdzie pracowała jako nauczycielka języka polskiego. Przeżyła także z rodziną afrykańską przygodę w RPA, która stała się impulsem do napisania kolejnej powieści, na którą z niecierpliwością czekają miłośnicy jej twórczości.

czytaj wiecej

W czasie spotkania wysłuchaliśmy historii z życia pisarki , ale także fragmentów prozy i poezji w wykonaniu samej autorki. Wizyta przebiegła w sympatycznej atmosferze, tym bardziej, że uczestniczyli w niej także dawni znajomi pani Beaty z czasów jej pobytu w naszym mieście.
Kolejne wydarzenia Tygodnia Bibliotek w Kamieniu Pomorskim to:
8 maja w filii w Jarszewie odbędzie się konkurs wiedzy o Janie Christianie Andersenie skierowany do uczniów szkół podstawowych.
12 maja o godzinie 9:00 w Oddziale dla Dzieci wystawiony zostanie spektakl Teatru Duet z Krakowa pt. „Pomarańczowa Pantera”.
12 maja o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie Klubu Miłośników Książki, którego tematem będą Książki o książkach.
Zapraszamy również do obejrzenia wystawy „Kamień w starej fotografii” w holu Biblioteki.
Przez cały tydzień zaplanowane są odwiedziny w Bibliotece ze szkół i z PSOUU w Kamieniu Pomorskim.
Zachęcamy także do zakupu Książki za Złotówkę.
Serdecznie zapraszamy ! PiMBP Kamień Pomorski

Spotkanie autorskie z Beatą Kępińską

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim zaprasza na spotkanie autorskie z Beatą Kępińską, które odbędzie się 4 maja 2015 roku o godzinie 18:00 w siedzibie Biblioteki przy ulicy Wolińskiej 9.
Pisarka, która przez pewien czas była mieszkanką naszego miasta tak mówi o sobie : „Ukończyłam w 1975 roku filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Potem chwytałam się różnych zajęć, broniąc się przed wykonywaniem zawodu nauczycielki, do którego nie czułam powołania. Byłam bibliotekarką, wyliczałam faktury w fabryce gwoździ i drutu, pracowałam w gazecie zakładowej fabryki mebli, pisałam barwne reportaże z pegeerowskich pól na Mazurach, prowadziłam własny gabinet kosmetyczny, a nawet piekłam pączki na sprzedaż i niańczyłam niemowlęta jako tzw. «day mother». Wielokrotnie się przeprowadzałam, długo nie mogąc znaleźć swego miejsca na ziemi.

czytaj wiecej

Na początku lat dziewięćdziesiątych wyjechałam wraz z mężem lekarzem i trójką dzieci do RPA. Tam po raz pierwszy w przykościelnej szkółce spróbowałam nauczać języka ojczystego dzieci Polaków zamieszkałych w Johannesburgu i okolicach. Na obczyźnie także powstały moje pierwsze scenariusze teatralne uatrakcyjniające dzieciom naukę. Po powrocie do kraju szukałam już zatrudnienia w szkole, aby do końca swej kariery zawodowej poświęcić się nauczaniu. Gdy wieje zachodni wiatr, zdrowie nie pozwala mi na pisanie epiki, która unieruchamia człowieka na dłuższy czas przy komputerze, wtedy piszę wiersze”.

Spotkanie Klubu Miłośników Książki

We wtorek, 14 kwietnia po raz kolejny spotkali się sympatycy Klubu Miłośników Książki, działającego przy Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim. W sympatycznej atmosferze dyskutowano o komisarzu Montalbano, bohaterze powieści i opowiadań włoskiego pisarza Andrei Camilleriego. Wszystkim podobała się postać błyskotliwego detektywa włoskiej policji. Komisarz Salvo Montalbano rozwiązuje zagadki kryminalne w normalnej na pozór rzeczywistości małego, sycylijskiego miasteczka Vigaty, ale poprzez osobliwości przestępstw, zagadkowość przypadków, dziwaczność ludzkich zachowań, odsłania świat dalece nienormalny, który próbuje naprawić. Montalbano to człowiek skomplikowany. Z jednej strony cechują go słabostki, np. łakomstwo, snobizm, niezdecydowanie, z drugiej zaś – wyjątkowa przenikliwość, konsekwencja i uczciwość, a także wielki szacunek dla sprawiedliwości i współczucie dla ludzi prostych, dotkniętych przez los.

czytaj wiecej

Uczestnicy spotkania zachwycili się zamieszczonym w jednym z opowiadań pt. „Pomarańczki komisarza Montalbano” przepisem na tytułowy przysmak.
Następne spotkanie Klubu Miłośników Książki już 12 maja o godz. 18.00, którego tematem będą książki o książkach. Serdecznie zapraszamy.

Życzenia


Zajęcia wielkanocne 2015

W marcowe wtorki w Oddziale dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim odbywały się zajęcia „ Dekoracje wiosenne i wielkanocne”. W trakcie kolejnych spotkań dzieci wykonały wielkanocne kurczaczki, zajączki , kolorowe pisanki i wiosenne ogródeczki. Wystarczyło trochę kleju, kolorowej bibuły, wycinanek, piórek, a przede wszystkim wyobraźni by wiosna zawitała do Biblioteki.

czytaj wiecej

Odwiedziny w Oddziale dla Dzieci

Dziesięć liter ma to słowo, a na końcu teka, książka tam na ciebie czeka , jest to … BIBLIOTEKA.
Od tej zagadki rozpoczynały się w ostatnich dniach spotkania z dziećmi z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno- Wychowawczego, z Przedszkola nr 2 i z Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego, które przybyły do Oddziału dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim.

czytaj wiecej

W trakcie lekcji bibliotecznych bibliotekarka wyjaśniła przedszkolakom zasady korzystania z księgozbioru. Dzieci dowiedziały się co trzeba zrobić by zapisać się do biblioteki, jak wygląda karta czytelnika, ale też jak książki trafiają na biblioteczne półki, dlaczego są w nich karty i pieczątki. Kolejnym punktem spotkań było obejrzenie bogatego księgozbioru dla najmłodszych. Dzieci były zaskoczone ilością książek. Bibliotekarka przeprowadziła także krótkie pogadanki na temat ulubionych książeczek, urozmaicając rozmowy bajkowymi zagadkami. Następnie bibliotekarka za pomocą teatrzyku Kamishibai, przeczytała opowiadanie „Rower Walentynki”. Dzieci były zachwycone tą nową formą czytania i oglądania bajek.
Spotkania przebiegły w sympatycznej i wesołej atmosferze.

Zajęcia wielkanocne


Ludzie w nienawiści

Czytelnikom (i nie tylko) polecamy pierwszy tom „Trylogii grobiańskiej” Krzysztofa A. Zajasa „Ludzie w nienawiści”. Akcja książki rozgrywa się w Krakowie, w pobliskich Grobianach i gdzieś w dzikich jarach pomiędzy nimi. W niejasnych okolicznościach na wycieczce w podkrakowskich Skałkach ginie kierowca quada. Po kilku godzinach podobny los spotyka jego kolegę, zadźganego nożem w gondoli balonu nad Wisłą naprzeciw Wawelu. Drugi z nich tuż przed śmiercią dzwoni do komisarza Andrzeja Krzyckiego z prośbą o pomoc, ten jednak spóźnia się o parę minut. Banalna z pozoru sprawa w toku śledztwa zaczyna mieć coraz więcej wspólnego z innym morderstwem, od trzech lat spędzającym sen z powiek Krzyckiego. Ofiary mają jeden wspólny mianownik: są bezkarnymi, stojącymi ponad prawem kanaliami, co ich śmierć czyni niepokojąco sprawiedliwą. Kim jest ich likwidator, samotny Mściciel, który nie pozostawia śladów? Gdzie przebiega granica między sprawiedliwością i zbrodnią? Między dobrem i złem? Ścigając zapamiętale Mściciela, komisarz krakowskiej policji ściga własny cień. To nie jedyny problem dla balansującego na cienkiej linie Krzyckiego. Pojawia się kobieta z Warszawy… I co dalej? Przeczytajcie Państwo sami.

czytaj wiecej

Dworek pod lipami

Polecamy naszym czytelniczkom (ale nie tylko).
Książka Anny Szepielak „Dworek pod lipami”, opowiada o Gabrieli, autorce bestsellerów, która ma dość łzawych czytadeł. Postanawia sama napisać coś ambitnego. Niestety, wydawca nie podziela jej entuzjazmu. Na dodatek kobieta niezbyt dobrze czuje się w domu niedawno poślubionego męża. Wszystko ma tam stałe miejsce i tylko dla niej nie przewidziano go zbyt wiele. Kiedy więc nadarza się okazja wyjazdu na wieś, Gabriela ochoczo z niej korzysta. Zajmując się zwierzętami i domem przyjaciółki, ma wiele czasu na myślenie. A także pisanie wymarzonej książki... Na oczach czytelnika powstaje opowieść, dzięki której Gabriela zrozumie, czego tak naprawdę.

czytaj wiecej

W książce autorka przypomina nam starą prawdę, że pragnienia, tęsknoty i problemy kobiet są takie same, niezależnie od epoki, w jakiej przyszło nam żyć.
Zapraszamy do lektury.

Wesołe ferie w bibliotece

W czasie tegorocznych ferii zimowych w Oddziale dla Dzieci w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej na najmłodszych czytelników czekały różnorodne atrakcje.
W pierwszym tygodniu przenieśliśmy się w czasie do średniowiecza. Każdego dnia licznie zgromadzone dzieci poznawały najstarsze polskie legendy, m.in. „ O Piaście Kołodzieju”, O Popielu , którego myszy zjadły”, „O hejnale mariackim”. Bibliotekarki przebrane w stroje z epoki, opowiadały o życiu codziennym w średniowieczu, o zwyczajach wówczas panujących oraz o dawnym rzemiośle i rękodzielnictwie. Dzieci z własnoręcznie ulepionych i pomalowanych koralików wykonały biżuterię, uplotły według średniowiecznych wzorów ozdobne wełniane krajki oraz nauczyły się filcowania na mokro ( powstały filcowe korale i myszki). Podsumowaniem spotkań ze średniowieczem było wspólne wykonanie makiety zamku.

czytaj wiecej

Drugi tydzień ferii odbywał się pod hasłem „W zagadkowej krainie”. Dzieci codziennie rozwiązywały „detektywistyczne” zadania – rebusy, zagadki, łamigłówki, kalambury. Nie zabrakło również zajęć plastycznych, w trakcie których malowano tajemnicze obrazki.
Jeden z dni poświęcony był japońskiej sztuce opowieści Kamishibai. Dzieci narysowały ilustracje do wiersza Jana Brzechwy „Na wyspach Bergamutach” , które następnie zostały zaprezentowane w japońskim teatrzyku. Ta forma czytania i oglądania bajek bardzo spodobała się małym uczestnikom zajęć.
Ostatni dzień ferii w bibliotece wypełniło wielkie poszukiwanie skarbu. Zagadkowe, rymowane podpowiedzi ukryte w różnych miejscach biblioteki prowadziły do tajemniczego celu. Zabawie towarzyszyło dużo śmiechu i emocji. Szczególnie w momencie, gdy na swej drodze dzieci spotkały smoka mieszkającego w bibliotecznych magazynach.
Ferie zakończyły się słodkim poczęstunkiem. Kolejny raz dzieci mogły się przekonać, że biblioteka to także miejsce dobrej i ciekawej zabawy.

Ferie

czytaj wiecej

Kursy e-learningowe

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim zaprasza do korzystania z bezpłatnych kursów e-learningowych firmy Fun Media. Wystarczy przyjść do biblioteki, pobrać kod dostępu i już można się uczyć w bibliotece lub w domu. Dostępne mamy następujące kursy:
FunEnglish.pl - multimedialny podręcznik do nauki angielskiego dla dzieci w wieku 6-12 lat
Angielski 123
Niemiecki 123
Fotografia123 - obowiązkowy kurs dla początkującego fotografa i pasjonata zdjęć
Pisz123 - rozwija umiejętność szybkiego, bezwzrokowego pisania na klawiaturze.
Informacje : tel. 91 38 20 541

czytaj wiecej

Fotorelacja - Blask świątecznych dekoracji

W grudniowe wtorki w Oddziale dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim odbywały się zajęcia „Blask świątecznych dekoracji”. W trakcie spotkań dzieci wykonały piękne ozdoby na Boże Narodzenie. W ruch poszły nożyczki , wycinanki, klej, bibuła i dużo, dużo świecidełek. Efekt zajęć to błyszczące aniołki, wesołe Mikołaje i obsypane brokatem wieńce, które pomogą w stworzeniu świątecznego nastroju w domach.

czytaj wiecej

Blask Świątecznych dekoracji

czytaj wiecej

Dzień pluszowego Misia

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Jak co roku Oddział dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim gościł małych miłośników tych sympatycznych i puchatych niedźwiadków. Na spotkanie przybyły dzieci z klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 2. Obejrzały one przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy III c pod kierunkiem wychowawczyni Anny Szadkowskiej. Scenariusz powstał na podstawie opowiadania „Proszę mnie przytulić” Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak. Wesoła historyjka o tacie i synku niedźwiedziu pokazała, że nawet niewielki miły gest może komuś bardzo poprawić humor. Mali aktorzy świetnie się sprawdzili w swoich rolach i zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

czytaj wiecej

W trakcie spotkania nie zabrakło również zabaw i tańców w rytm misiowych piosenek. Pani Dyrektor PiMBP Helena Zwolska przeczytała zebranym dzieciom wesołą historyjkę o urodzinach pana misia Bruma. Bibliotekarka przedstawiła prezentację o najbardziej znanych misiach z bajek i niedźwiedziach żyjących na całym świecie. Okazało się , że najbardziej lubiane misie to Kubuś Puchatek i Miś Uszatek. Na koniec wszyscy życzyli pluszowym misiom STO LAT !

Zachodniopomorskie spotkania w Bibliotece +

W dniach 15-17 października 2014 w ramach Zachodniopomorskich spotkań w Bibliotece + Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim zorganizowała atrakcyjne wydarzenia.

15 października do biblioteki zawitała Hanna Cygler, autorka popularnych powieści obyczajowych, m.in. „ Kolor bursztynu”, „Grecka mozaika”, „Dobre geny”. Duże grono wiernych czytelniczek i czytelników pisarki z uwagą wysłuchało barwnych opowieści o początkach kariery pisarskiej, perypetiach wydawniczych i pomysłach na nowe książki. Humor i bezpośredniość pani Hanny zjednały sobie uczestników spotkania. Wszyscy mieli możliwość zakupu książek i zdobycia autografu gościa.

Kolejny dzień rozpoczął się od warsztatów Kamishibai dla dzieci, które miały możliwość zapoznać się z japońską sztuką opowieści. Zajęcia poprowadziła pani Zofia Piątkowska Wolska z wydawnictwa Tibum. Dzieci były zachwycone tą formą czytania i oglądania książek. Uczniowie narysowali własne plansze do wierszy Jana Brzechwy, a następnie zaprezentowali je w teatrzyku Kamishibai. Od tej chwili ta forma czytelnictwa na stałe zagości w Bibliotece dla Dzieci.

czytaj wiecej

W ten sam dzień bibliotekę odwiedził Aleksander Doba, podróżnik i kajakarz. Tłumnie zgromadzeni uczestnicy spotkania wysłuchali historii dwukrotnego przepłynięcia samotnie kajakiem Oceanu Atlantyckiego z kontynentu na kontynent , czego dotychczas nie dokonał nikt.

Wystąpienie pana Aleksandra ubarwiły liczne slajdy i filmy z wypraw. Podróżnik okazał się osobą niezwykle sympatyczną i skromną w porównaniu z wielkimi dokonaniami. Wielu uczestników było autentycznie wzruszonymi i szczęśliwymi , że mogli wziąć udział w spotkaniu z tak ciekawym i niezwykłym człowiekiem.

17 października w Auli Szkoły Podstawowej nr 1 odbył się koncert „Musica Sacra” w wykonaniu zespołu Pomerania Ensemble poświęcony Janowi Pawlowi II. Treść koncertu oparta była na rozważaniach tajemnic różańca według Papieża Polaka. Zaprezentowano utwory od pieśni średniowiecznej, aż po klasycyzm. Między pieśniami pani Anna Kowalska-Stępień czytała fragmenty myśli Jana Pawła II. Koncert został bardzo ciepło przyjęty przez licznie zgromadzoną publiczność.

Zachodniopomorskie spotkania w Bibliotece+ zorganizowane przez Bibliotekę w Kamieniu Pomorskim okazały się wielkim sukcesem. Każdy mógł wybrać coś interesującego dla siebie.

Transatlantyckie wyprawy kajakowe

czytaj wiecej

Spotkanie autorskie z Hanną Cygler

czytaj wiecej

Lekcje biblioteczne

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Jak co roku w bibliotece organizowane są lekcje biblioteczne. We wrześniu odwiedziły nas dzieci z klasy IIIc i z klasy IIa ze Szkoły Podstawowej nr 2. Wspólnie poznawaliśmy przygody małego Eskimosa , bohatera lektury „Anaruk, chłopiec z Grenlandii” oraz próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie „ Czy warto czytać książki?”.

czytaj wiecej

Remont, remont i po remoncie

Pod koniec 2013 roku Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim otrzymała dotację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z „Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek” w wysokości 146.399 zł, na remont swoich pomieszczeń.


Prace rozpoczęły się w styczniu 2014 roku i trwały do maja.

Wyremontowane zostały magazyny biblioteczne mieszczące się w piwnicach. Następnie remont objął kolejne pomieszczenia. W miejsce uszkodzonych założono nowe kaloryfery oraz zostały wymienione nieszczelne okna. Pomalowane zostały Oddział dla Dzieci, Czytelnia Internetowa, Wypożyczalnia dla Dorosłych, Czytelnia dla Dorosłych, biura i korytarz. Pomieszczenia zyskały nowe oświetlenie. Naprawione zostały schody wejściowe, powstał nowy podjazd dla niepełnosprawnych.

czytaj wiecej

Biblioteka zyskała też nowe wyposażenie, wymienione zostały zniszczone krzesła, biurka i inne elementy wystroju.
W Oddziale dla Dzieci powstał kolorowy Kącik Malucha.
Mamy nadzieję, że remont wpłynie znacząco na poprawę komfortu korzystania z biblioteki. Pastelowe kolory będą zachęcały do odwiedzania i czerpania przyjemności z przebywania w przyjaznym otoczeniu. Serdecznie zapraszamy do naszej biblioteki.

Ferie 2014

czytaj wiecej

Świąteczne dekoracje

W grudniowe czwartki w Oddziale dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim odbywały się zajęcia „Blask świątecznych dekoracji”. Uczestniczyły w nich dzieci w wieku od 3 do 11 lat. W trakcie spotkań powstały cudowne, błyszczące ozdoby świąteczne – choinki, Mikołaje, aniołki, łańcuchy oraz bombki. Wystarczyło trochę wyobraźni, papieru, kleju i brokatu, by poczuć atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

czytaj wiecej

Świąteczne przedstawienie

W przeddzień Świąt Bożego Narodzenia w Oddziale dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim odbyło spotkanie skierowane do uczniów klas drugich SP nr 2. Uczennice klasy V c wraz z bibliotekarką przygotowały przedstawienie pt. „Choinka dla Śnieżynek”.
Zostało ono nagrodzone gromkimi oklaskami, bardzo spodobało się ono kolegom i koleżankom młodych aktorek, które po raz kolejny pokazały swój talent.
Dzieci wysłuchały też opowiadania „Oczekiwanie na Boże Narodzenie”. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd. Spotkanie przebiegło w sympatycznej i ciepłej atmosferze. Wszyscy życzyli sobie Wesołych Świąt!

czytaj wiecej

Dzień pluszowego misia

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Sympatyczne , puchate niedźwiadki są towarzyszami zabaw dzieci na całym świecie już ponad 100 lat. Jak co roku, Oddział dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim powitał misie ze swoimi właścicielami - dziećmi z grup „0” ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola nr2 oraz uczniami klasy II c. Goście obejrzeli przedstawienie „Złotowłosa i trzy misie” przygotowane przez uczennice klasy Vc z SPnr2. Młode aktorki spisały się na medal, za co zostały nagrodzone gromkimi brawami.

czytaj wiecej

Uczniowie z klasy II c pięknie wyrecytowali wiersze o misiach. Nie zabrakło też misiowego tańca oraz wspólnego śpiewania piosenek. Dzieci z uwagą wysłuchały opowieści „Pan miś chrapie”, wspartej pokazem ilustracji na dużym ekranie. Spotkanie było bardzo udane, przebiegło w radosnej atmosferze, o czym świadczyły roześmiane buzie dzieci.

Blask świątecznych dekoracji

czytaj wiecej

Urodziny Kubusia Puchatka

18 października w Oddziale dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim odbyło się spotkanie z okazji urodzin Kubusia Puchatka. To właśnie w październikowy dzień 87 lat temu, w 1926 roku wydany został w Londynie „Kubuś Puchatek” autorstwa Alana Aleksandra Milne. Jest to książka, którą pokochały dzieci na całym świecie. Opowiadania o Kubusiu i jego przyjaciołach emanują ciepłem i dobrocią, potwierdzają, że przyjaźń jest w życiu bardzo ważna.

czytaj wiecej

W imprezie udział wzięły dzieci z klas „0” i z klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej nr 2. Wysłuchały one opowiadania „Wielka urodzinowa niespodzianka dla Puchatka” przeczytanego przez panią dyrektor biblioteki Helenę Zwolską. Obejrzały przedstawienie przygotowane przez dzieci z klasy IIc pod kierunkiem wychowawczyni pani Anny Szadkowskiej. Nie zabrakło również wesołych wierszyków o Puchatku i brykania z Tygryskiem. Spotkanie zakończył słodki poczęstunek.

Kolorowe lato

W sierpniu w Oddziale dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim odbywały się zajęcia plastyczne pod hasłem „Kolorowe lato”. Brały w nich udział dzieci w wieku od 3 do 10 lat. W czasie trzech spotkań powstały prace , których tematem były morskie klimaty. Dzieci zapoznały się z różnymi technikami plastycznymi, były to pieczątki z gąbki i ziemniaka, łączenie rysunku wykonanego świeczką z farbami, oraz tworzeniem prac z masy solnej i plażowych skarbów, czyli z piasku, kamyczków, kawałków drewna i muszelek. Dzieła małych uczestników zachwycają dużą kreatywnością i wyobraźnią, obejrzeć je można w holu biblioteki.

czytaj wiecej

Relacja ze spotkania Klubu Miłośników Książki.

Klub Miłośników Książki działający przy Bibliotece, 18 czerwca spotkał się ostatni raz przed przerwą wakacyjną. Na tym spotkaniu klubowicze rozmawiali o twórczości polskiego powieściopisarza, dziennikarza, publicysty, a także scenarzysty, działacza polonijnego i niepodległościowego Wacława Gąsiorowskiego. Uwaga uczestników skupiła się na dwóch powieściach :Kiężna Łowicka, która jest beletryzowaną biografią Joanny Grudzińskiej, żony wielkiego księcia Konstantego oraz Pigularz, w której wykorzystał doświadczenia z pracy jako pomocnik aptekarza.

czytaj wiecej

Wacław Gąsiorowski urodził się 27 czerwca 1869 r. w Warszawie. Po ukończeniu gimnazjum, osierocony przez rodziców, rozpoczął pracę zarobkową mając zaledwie 15 lat. Pracował m.in. jako pomocnik aptekarza..Wcielony do carskiej armii, odbył niespełna dwuletnią służbę wojskową. Po wyjściu z wojska pracował jako buchalter. Po opublikowaniu w 1901 r. ośmieszającej carat powieści „Ugodowcy”, zmuszony był uciekać do Lwowa. Przez wiele lat, chcąc uniknąć represji, publikował pod różnymi pseudonimami – jako Wiesław Sclavus, Jan Mieroszewicz, Gąsior, Wacek. Po wyjeździe do Lwowa zaczyna się jego blisko 30-letnia tułaczka. W 1904 r. Gąsiorowski osiadł w Paryżu. W 1909 r. założył we Francji Komitet Francusko- Polski, zaś rok później Towarzystwo Literacko- Artystyczne. Był również wydawcą i redaktorem założonego w 1914 r. tygodnika „Polonia”.W1917 r. z ramienia Komitetu Narodowego Polski w Paryżu wyjechał do USA w celu przeprowadzenia rekrutacji ochotników do polskiej armii. Oprócz uczestniczenia w organizowaniu armii polskiej we Francji, Gąsiorowski zakładał komitety polonijne i organizacje charytatywne: w 1914 r. Komitet Pomocy Rodakom i w 1915 r. Komitet Pomocy Rannym. Był również przewodniczącym Związku Sokołów Polskich w Europie Zachodniej. Na emigracji powstaje większość jego powieści m.in.: „Huragan”, „Czarny Generał”, „Rok 1809”, „Szwoleżerowie Gwardii”, „Pani Walewska”, „Księżna Łowicka”.
Na stałe wrócił do Polski w 1930 r. i zamieszkał w Konstancinie.W1936 r. zgodził się przyjąć funkcję sołtysa Konstancina. Funkcję tę Gąsiorowski sprawował aż do wybuchu II wojny światowej. Dla wielu pokoleń Polaków jego powieści były pierwszym podręcznikiem wychowania patriotycznego. W swoich czasach był jednak przede wszystkim bardzo popularnym pisarzem, którego książki rozchodziły się w błyskawicznym tempie. Zmarł 30 października 1939 r. w Konstancinie.
Obie powieści bardzo podobały się uczestnikom spotkania, chociaż język powieści, dla nas współczesnych, dosyć trudny. Powieść Pigularz naszpikowana jest słowami łacińskimi, które nie ułatwiają odbioru lektury. Jest to jednak książka ciekawa i cenna, gdyż zawarty jest w niej bogaty materiał obserwacji obyczajowych środowiska aptekarskiego z końca XIX wieku. Księżnę Łowicką klubowicze polecają wszystkim tym, którzy chcą poznać życie warstw arystokratycznych Królestwa Kongresowego, a także życie innych obywateli, mieszczan, inteligencji, żołnierzy, polskiej kadry dowódczej w wojsku i innych. Dzieje życia, małżeństwa i nieszczęśliwej miłości Joanny Grudzińskiej wykorzystał jako pretekst do ukazania tej problematyki. Naprawdę warto poświęcić czas na lekturę powieści Gąsiorowskiego.

Już niebawem kolejne lato muzyczne w Kamieniu Pomorskim


Już wkrótce, 21 czerwca wystartuje kolejna, 49. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. W koncercie inauguracyjnym swój kunszt zaprezentuje organista Krzysztof Urbaniak oraz Akademicki Chór „Dnipro” z Ukrainy pod dyrekcją Iryny Dusheyko. Na tegoroczny festiwal złoży się 11 koncertów, które odbywać się będą w kamieńskiej katedrze tradycyjnie w piątkowe wieczory lata aż do 30 sierpnia. Wśród organistów znajdą się nie tylko artyści z Polski z takimi gwiazdami jak Julian Gembalski i Józef Serafin, ale także wybitni muzycy z Czech, Niemiec, Łotwy i Grecji. W części kameralnej niewątpliwą atrakcją będzie występ Orkiestry instrumentów narodowych z Białorusi oraz zespołu Claret Gospel z Wybrzeża Kości Słoniowej. Usłyszymy także niezwykle lubianą Międzynarodową Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego. Kalendarium koncertów prezentujemy poniżej.

Zobacz kalendarium koncertów
Zobacz plakat
Zobacz program festiwalu

czytaj wiecej

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Metropolita Szczecińsko-Kamieński Arcybiskup Andrzej Dzięga oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Patronat medialny sprawują TVP Szczecin, Polskie Radio Szczecin, Kurier Szczeciński oraz Szczeciński Serwis Informacyjny Infoludek, wsparcia redakcyjnego udziela RMF Classic. Zadanie jest dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura – Interwencje oraz ze środków Województwa Zachodniopomorskiego. Życzliwością otaczają oraz wsparcia finansowego udzielają także darczyńcy – instytucje, firmy i osoby prywatne, działające w naszym regionie; wśród nich są Bank Pekao SA - sponsor główny festiwalu, Uzdrowisko Kamień Pomorski S.A. – członek Grupy Kapitałowej Uzdrowiska Polskie, G.EN. Gaz Energia S.A., TAHAL Polska Sp. z o.o., Zakład Instalatorstwa Elektro-Energetycznego Eugeniusz Brzostek, PGK Sp. z o.o. w Kamieniu Pomorskim, TWN Hurtownia Materiałów Elektrycznych, Bagińscy SPA Pobierowo, visaVento Holding AG, NAM – LIFT Sp. z o.o. w Szczecinie i wielu innych.

Bilety w niezmienionych cenach: 17,00 zł normalne i 12,00 zł ulgowe są do nabycia w kamieńskiej katedrze oraz Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Wolińskiej 9 w Kamieniu Pomorskim codziennie w godz. 8.00 – 17.00, a także w dniu koncertu od godz. 17.00 przed katedrą. Już teraz serdecznie Państwa zapraszają organizatorzy tego niezwykłego wydarzenia: Burmistrz i Rada Miejska w Kamieniu Pomorskim, Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej, Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Ottona, Powiat Kamieński, oraz Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Reportaże Ryszarda Kapuścińskiego

14 maja 2013 roku członkowie Klubu Miłośników Książki działającego w Powiatowej i Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim zebrali się, aby dyskutować o książkach i wierszach Ryszarda Kapuścińskiego. Wśród omówionych tytułów znalazły się: Cesarz, Imperium, Kirgiz schodzi z konia, Szachinszach.

czytaj wiecej

Kapuściński urodził się 4 marca 1932 w Pińsku (obecnie Białoruś), zmarł 23 stycznia 2007 w Warszawie. Był polskim reportażystą, publicystą, poetą i fotografem. Debiutował poetycko w wieku 17 lat w tygodniku Dziś i Jutro. Był absolwentem warszawskiego Gimnazjum im. Stanisława Staszica oraz Uniwersytetu Warszawskiego – Wydział Historyczny. W 1956 r. rozpoczął pracę (początkowo jako goniec) w redakcji Sztandaru Młodych, następnie - odwołany przez redakcję - przeniósł się do Polityki. Od 1962r. był korespondent em zagranicznym Polskiej Agencji Prasowej. Zjeździł cały świat, uczestnicząc w kilkudziesięciu wojnach, przewrotach i rewolucjach w Ameryce, Azji, a zwłaszcza Afryce. Był najczęściej tłumaczonym, obok Stanisława Lema, polskim autorem. Jego nazwisko pojawiało się wśród kandydatów wymienianych do Nagrody Nobla. Łącznie otrzymał ponad 40 nagród i wyróżnień. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jego dorobek literacki został wyróżniony tytułem doktora honoris causa następujących uczelni: Uniwersytetu Śląskiego, Wrocławskiego, Jagiellońskiego, Gdańskiego . Uczestnicy spotkania polecają książkę „Cesarz”, która powstała podróży Kapuścińskiego do Etiopii w 1974 roku, zaraz po rewolucji, która obaliła ostatniego monarchę Halje Sellasje. Pisarz posłużył się wywiadami przeprowadzonymi z ludźmi cesarza..W Etiopii, która była monarchią konstytucyjną, w rzeczywistości władzę sprawowała jedna osoba – cesarz Halje SellasjeI. Zaprowadził rządy totalitarne ze wszystkimi mechanizmami, czyli tajną policją, skłóceniem i podziałem ludności, osobistą selekcją elit politycznych. Każdy dążył do tego, aby znaleźć się jak najbliżej cesarza, ponieważ to gwarantowało posiadanie małej cząstki władzy. Były więc donosy i zdrady. Na dworze cesarza panowała wielka deprawacja i upadek moralności. Podczas gdy prawie cały cały naród słaniał się z głodu, Halje Sellasje urządzał uczty, na których karmił dzikie zwierzęta surowym mięsem. Większość obywateli nie było stać na nic, a on kupował sobie kolejne drogie samochody ( głównie rolls-royce'y ), miał ich łącznie 27. Aby dowiedzieć się więcej o rządach tego monarchy zapraszamy do lektury. Publikacje reportażysty są dostępne w naszej bibliotece. Serdecznie zapraszamy .

Niecodzienny rajd „Odjazdowy Bibliotekarz”

W sobotę, 25 maja po raz pierwszy w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek odbył się w Kamieniu Pomorskim rowerowy rajd bibliotekarzy, czytelników oraz wszystkich miłośników książki. Został zorganizowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Kamieniu Pomorskim. Celem Odjazdowego Bibliotekarza jest promowanie bibliotek i czytelnictwa oraz propagowanie roweru jako środka lokomocji i rekreacji. Chociaż od rana padało, to jednak około godziny dwunastej, bardziej sprzyjające już okoliczności przyrody (choć chmury do końca nam towarzyszyły), pozwoliły nam wyruszyć rowerową kolumną. Oficjalnym kolorem akcji jest pomarańczowy, dlatego też uczestnicy przystroili rowery pomarańczowymi balonikami i dodali do swoich strojów pomarańczowe akcenty. Spod gmachu Biblioteki przy ul. Wolińskiej pojechaliśmy do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

czytaj wiecej

W MHZK z wielkim zainteresowaniem spotkała się otwarta w Noc Muzeów wystawa „Tortury w Europie na przestrzeni wieków”. Ze strachem:-), ale jednak oszczędzeni i zwolnieni od przechodzenia tortur przez samego Przewodniczącego Rady Muzealnej Pana Henryka Masłowskiego, znanego nauczyciela i wychowawcę pokoleń mieszkańców Kamienia i posileni na czekającą nas drogę wyruszyliśmy, mijając po drodze marinę, na Głaz Królewski. Dzielnie towarzyszył nam najmłodszy uczestnik naszej wyprawy sześcioletni Adrian, który swą kondycją wzbudził wśród nas niebywały podziw. Na uznanie zasługują również najstarsi uczestnicy w wieku 70+, którzy zaskoczyli nas swoją wytrwałością. Gdy już dotarliśmy na miejsce, słów parę o historii i legendach związanych z głazem opowiedział nam uczestniczący w rajdzie Pan Bolesław Wojtkowiak, znany kamieński krajoznawca i przewodnik turystyczny, a dla części z nas niezapomniany profesor z naszego Liceum Ogólnokształcącego. Po dotarciu do celu odwiedziliśmy również poniemiecki nieczynny cmentarz ewangelicki znajdujący się w sąsiedztwie. Rajd zakończył piknik zorganizowany przy Bibliotece. Strudzeni rowerzyści odpoczęli, częstując się smakołykami z grilla i wyśmienitymi ciastami oraz innymi specjałami przygotowanymi przez bibliotekarki. Serdecznie dziękujemy panom Błażejowi Bubnowiczowi, Henrykowi Masłowskiemu i Bolesławowi Wojtkowiakowi za podzielenie się z nami ogromną wiedzą i ciekawostkami związanymi z historią Ziemi Kamieńskiej. W tym miejscu pragniemy podziękować państwu Katarzynie i Pawłowi Grabarskim z firmy Centrum Reklamy za projekt i wydrukowanie plakatów promujących nasz rajd. Nie możemy doczekać się kolejnego rajdu za rok, na który już teraz zapraszamy!

Święto książki

Maj od wielu lat kojarzy się z książką. To w tym miesiącu obchodzony jest Tydzień Bibliotek. Z tej okazji w Oddziale dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim odbyło się spotkanie „Święto Książki”. Impreza zorganizowana została w ramach współpracy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej ze Szkołą Podstawową nr 2 .

czytaj wiecej

Dzieci z klasy I c wraz z wychowawczynią panią Anną Szadkowską i bibliotekarką Magdaleną Wolanowską przygotowały występ dla dzieci z klas „0” z SP nr 2. Uczniowie recytowali wiersze o książkach, przeczytali baśń Igora Sikiryckiego „Biały kruk” oraz przedstawili inscenizację o książkach mieszkających na bibliotecznych półkach. Dzieci z klas „0”świetnie się bawiły oglądając swoich starszych kolegów w roli aktorów. Spotkanie było bardzo udane, o czym świadczy fakt ,że dzieci wyszły zadowolone i uśmiechnięte. Obiecały, że częściej będą odwiedzać bibliotekę i sięgać po książki.

Informacja



Informacja

23 kwietnia to Światowy Dzień Książki, święto promujące czytelnictwo, edytorstwo i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim, ustanowione zostało w 1995 roku przez UNESCO.
Pomysł organizacji dnia poświęconego książkom i czytelnictwu zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Tradycja nakazuje obdarowywanie w ten dzień kobiet czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka, zaś kobiety odwzajemniają się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

czytaj wiecej

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie.
Także my postanowiłyśmy uczcić to święto. Wszyscy odwiedzający nas 23 kwietnia czytelnicy otrzymali różę- symbol Światowego Dnia Książki.

KOMPUTEROWY KURS ANGIELSKIEGO W BIBLIOTECE

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim zaprasza na bezpłatny komputerowy kurs języka angielskiego dla dorosłych angielski123.pl. Kurs jest przeznaczony dla osób, które dopiero zaczynają uczyć się angielskiego lub znają jego podstawy.

czytaj wiecej

Kurs angielski123.pl jest skonstruowany tak, aby jego użytkownik uczył się myśleć po angielsku. Składa się z czterech poziomów, podzielonych na 22 lekcje. Zawiera ponad tysiąc interaktywnych ćwiczeń, takich jak dialogi, gry czy fotolekcje. System weryfikuje poprawność ich wykonania i pozwala na bieżąco monitorować postępy w nauce. Osoba korzystająca z kursu ma także możliwość samodzielnego sprawdzania poprawności wypowiadanych słów – do obsługi wystarczy mikrofon i słuchawki. Przejście całego kursu zajmuje rok – zakładając, że uczestnik będzie uczył się w bibliotece dwa razy w tygodniu. Taki rytm jest najbardziej efektywny i przynosi najlepsze rezultaty. W przypadku poprawnego wykonania ponad 80% poleceń dostępnych w ramach jednego poziomu, uczestnik otrzymuje certyfikat osiągnięcia danego poziomu biegłości według Rady Europy.
Każdy, kto przyjdzie do biblioteki, może skorzystać z kursu samodzielnie. Jeżeli nigdy nie uczył się angielskiego, może rozpocząć naukę od początku, od pierwszego poziomu. Jeżeli zna podstawy, może wybrać poziom trzeci lub czwarty – dla średniozaawansowanych.
Biblioteka otrzymała dostęp do kursu bezpłatnie, dzięki udziałowi w projekcie „Angielski 123 w bibliotece”. To wspólne przedsięwzięcie firmy Funmedia i Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która prowadzi Program Rozwoju Bibliotek. Funmedia udostępnia bezpłatnie bibliotekom także kurs języka angielskiego dla dzieci funenglish.pl, z którego do tej pory korzysta ponad 900 bibliotek z całego kraju.
Informacje na temat kursu komputerowego angielski123.pl udziela:
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim
ul. Wolińska 9 , Tel. 091 38 20 541, e-mail biblioteka-kamien@wp.pl

Zobacz plakat

Informacja

Informujemy, że od listopada 2012 przy Bibliotece działa Klub Miłośników Książek. Spotkania odbywają się w każdy drugi wtorek miesiąca o godzinie 18:00. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych , którzy lubią czytać i rozmawiać o książkach. Uczestnictwo w Klubie jest bezpłatne, wystarczą chęci i czas.

czytaj wiecej

Przedszkolaki w bibliotece

19 marca 2013 roku dzieci z Przedszkola nr 2 odwiedziły Bibliotekę dla Dzieci.
Bibliotekarka wyjaśniła przedszkolakom zasady korzystania z księgozbioru, czyli jak się zapisujemy do biblioteki, jak wygląda karta czytelnika , czy jak książki trafiają na biblioteczne półki?
Następnie dzieci obejrzały zbiory dla najmłodszych. Przedszkolaki były zdziwione, że tak dużo książek jest w bibliotece. Bibliotekarka przeczytała wiersz „Skarga książki” i przeprowadziła krótką pogadankę na temat poszanowania książek, jak należy obchodzić się z książkami, aby mogły długo służyć czytelnikom i zawsze dobrze wyglądać.

czytaj wiecej

Dzieci opowiedziały o swoich ulubionych bajeczkach. Wysłuchały również opowiadania o Kubusiu Puchatku „Dzień przyjaźni”.
Na zakończenia bibliotekarka zachęciła przedszkolaków do zapisania się do biblioteki i zaprosiła do częstych odwiedzin. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.

Wielkanoc

Przed Wielkanocą w Oddziale Dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim odbywały się zajęcia plastyczne w czasie, których powstawały piękne wiosenne i wielkanocne dekoracje. Okazało się, że nie trzeba wiele, aby z kolorowego papieru, bibuły i kleju stworzyć namiastkę wiosny w otaczającej nas zimowej aurze. Dzieci z chęcią wykonały witraże, kwiaty, zajączki, kurczaczki i pisanki wielkanocne.

czytaj wiecej

Akcja „Uwolnij Książkę”

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim zorganizowała akcję „Uwolnij Książkę” opartą na bookcrossing`u, polegającą na do swobodnej wymianie książek. Dzięki życzliwości i przychylności kierownictwa marketu „Intermarche” w Kamieniu Pomorskim, we wnętrzu sklepu został postawiony regał, na którym można wybrać sobie lekturę z pozostawionych tam książek. Po przeczytaniu można książkę odnieść w to samo miejsce lub przekazać ją dalej.

czytaj wiecej

Jeżeli mamy w swoich zbiorach książki, które już przeczytaliśmy i chcielibyśmy rozstać się z nimi, możemy zostawić je na tym regaliku lub przynieść je do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim. Pozwolimy w ten sposób, aby nasze książki wędrowały z rąk do rąk.

BEZPŁATNY ANGIELSKI W BIBLIOTECE

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim zaprasza wszystkie dzieci w wieku 6-12 lat na bezpłatny komputerowy kurs języka angielskiego FunEnglish.pl. Kurs składa się z kilkuset gier, piosenek karaoke, filmów, fotolekcji i ćwiczeń. Dzieci korzystają z niego samodzielnie – potrzebny jest im tylko komputer z dostępem do Internetu. Wystarczy, aby dziecko uczyło się w bibliotece dwa razy w tygodniu przez niecałą godzinę, aby w ciągu kilku miesięcy można było zobaczyć pierwsze efekty nauki.

czytaj wiecej

Kurs to nie tylko nauka, ale też dobra zabawa. Dzieci w świecie FunEnglish.pl przeżywają przygody wraz z bohaterami gier i filmów i uczą się bezpośrednio od native speakerów. FunEnglish.pl tworzy sytuacje komunikacyjne i sprawia, że dzieci mówią i myślą w języku angielskim. Dzięki temu postępy w nauce są znacznie szybsze niż w tradycyjnych metodach nauczania.

Kurs składa się z sześciu bloków podzielonych na 11 podrozdziałów. W skład każdego podrozdziału wchodzi gra edukacyjna, krótki film, piosenka karaoke i „foto-lekcja” oraz ponad 20 ćwiczeń. Po przejściu przez wszystkie bloki dziecko zapozna się z prawie tysiącem zwrotów przydatnych w 90% sytuacji komunikacyjnych. Cały kurs zajmuje około dziewięciu miesięcy. Przez cały czas trwania kursu dzieci będą mogły liczyć na pomoc pracowników biblioteki. A po jego zakończeniu każde dziecko otrzyma specjalny certyfikat.

Biblioteka otrzymała dostęp do kursu bezpłatnie, dzięki udziałowi w projekcie „FunEnglish w bibliotece”. Kurs FunEnglish.pl, a także kurs angielskiego dla dorosłych angielski123.pl oferuje bezpłatnie wszystkim bibliotekom publicznym firma Funmedia.

Informacje na temat komputerowego kursu FunEnglish.pl :

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim

ul. Wolińska 9 , Tel. 91 38 20 541, e-mail biblioteka-kamien@wp.pl

Zobacz plakat

Wesołe ferie w Bibliotece dla Dzieci

W czasie tegorocznych ferii zimowych w Oddziale dla Dzieci w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej na najmłodszych czytelników czekały różnorodne atrakcje.
Codziennie w zajęciach udział brała liczna grupa dzieci. Pierwszy tydzień odbywał się pod hasłem „Uroki zimy”, zaś drugi „Duże i małe smoki”. Powodzeniem cieszyły się gry i zabawy ruchowe, gry planszowe, zagadki i łamigłówki , kalambury, a w szczególności zajęcia plastyczne. W całej bibliotece było słychać śmiech zadowolonych dzieciaków, gry i zabawy wywoływały wiele emocji i zachęcały do współzawodnictwa. Zajęcia plastyczne dawały duże pole dla wyobraźni, szczególnie gdy do tworzenia prac używano starych gazet, bądź rozmaitych produktów spożywczych (sól, mąka, kasze) do tworzenia zimowego krajobrazu. Dzieci są bardzo dumne ze swoich dzieł, które można podziwiać we wnętrzach biblioteki.

czytaj wiecej

Poprzez takie zajęcia staramy się zagospodarować dzieciom ciekawie czas wolny, a także pokazać że biblioteka to również miejsce dobrej zabawy.

Urodziny Kubusia Puchatka

15 października 2012 w Oddziale dla Dzieci zorganizowana została impreza z okazji urodzin Kubusia Puchatka, na którą przybył sam solenizant, by obejrzeć zabawny program artystyczny przygotowany przez pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 2. Misia w bibliotece powitały dzieci z klas pierwszych i drugich. Dzieci z uwagą wysłuchały opowiadań o Kubusiu Puchatku, przeczytanych przez zaprzyjaźnione z biblioteką mamy pierwszaków, obejrzały krótkie przedstawienie o misiu i jego przyjaciołach. Nie zabrakło też wspólnego śpiewania misiowych mruczanek i rozwiązywania zagadek o bohaterach żyjących Stumilowym Lesie.

czytaj wiecej